Soylu, kadın ölümlerini kıyaslayarak CHP’lileri hedef aldı: ‘At sineğim’

Soylu, kadın ölümlerini kıyaslayarak CHP’lileri hedef aldı: ‘At sineğim’

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, CHP'nin İstanbul Sözleşmesi kararının iptali istemiyle Danıştay'a başvurmasının ardından, "Biri güya insan haklarından sorumlu Milletvekili, yalancı. Diğeri de "At sineğim" yalancı.." ifadelerini kullandı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İstanbul Sözleşmesi'nden çekilme kararı sonrası kadın cinayetlerinin artmadığını aksine sözleşmenin iptalinin ardından sayıda azalma olduğunu öne sürerken CHP'yi hedef aldı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Biçer Karaca ile Grup Başkanvekili Özgür Özel'in, İstanbul Sözleşmesi'nden çekilme kararının iptali için Danıştay'a yaptıkları başvuru sonrası sosyal medya hesabından paylaşım yapan Soylu, 13 Şubat-19 Mart tarihleri arasında İstanbul Sözleşmesi yürürlükteyken 34 kadın cinayeti yaşandığını, o tarihten sonra ise 25 kadın cinayeti yaşandığını söyledi ve yüzde 26'lık azalış olduğunu iddia etti. Sosyal medya paylaşımında "Yalanlara karşı doğrularla huzurunuzdayız. Yalanı, siyasetin ve hayatlarının ana sözleşmesi haline getirenler, İstanbul Sözleşmesi üzerinden bir yalanı daha utanmadan söylüyorlar" diyen Soylu, "Biri güya insan haklarından sorumlu Milletvekili, yalancı. Diğeri de 'At sineğim' yalancı..." ifadesini kullandı.