Son anketi Halk TV'de açıkladı: AKP oy kaybediyor, MHP tabanı ittifaka tepkili

PİAR Kamuoyu Araştırma tarafından yapılan son anket sonuçlarında dikkat çeken sonuçlar yer aldı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 00 0000 00:00
Son anketi Halk TV'de açıkladı: AKP oy kaybediyor, MHP tabanı ittifaka tepkili

PİAR Kamuoyu Araştırma Merkezi Müdürü Kadir Atalay son anket sonuçlarını, Ayşenur Arslan ile Medya Mahallesi programında anlattı.

13-19 Ocak tarihleri arasında 26 ilde 9 bin kişi ile yapılan anketin sonuçlarına yer veren PİAR Müdürü Kadir Atalay dikkat çeken tespitlerde bulundu.

"MHP'nin yarısı AK Parti adayına oy vermeyecek"

Atalay yaptıkları araştırmada CHP ve İYİ Parti arasındaki iş birliğinin mayasının tuttuğunu, tabandan destek aldığını gördüklerini belirtti. Kadir Atalay, saray ittifakı için ise "Biz bunu ittifaklara sadakat ölçümü olarak değerlendirdik. AK Parti tarafından bakıldığı zaman yüksek oranda bir sadakat görülürken, MHP'nin yarısının AK Parti'ye oy vermeyeceğini gördük" tespitini aktardı.

AKP'de yüzde 8'lik oy kaybı

Atalay araştırmada Türkiye'nin en önemli sorununun ekonominin yüzde 34,5 ile birinci sırada iken işsizlik ve Suriyeliler'in önüne çıktığını aktardı.

Berkin Elvan yargılaması üzerinden adalet tartışmalarını gündeme taşıyan Ayşenur Arslan, Atalay'a "Türkiye bunu önemsiyor mu?" diye sordu. Atalay bu soruya hayli iddialı bir yanıt verdi.

Atalay "Bunlar seçmenin umurunda olduğu için iktidarın yakın zamanda daha büyük bir zayıflama içine gireceğini düşünüyoruz. Şu anda zaten 24 Haziran seçimlerine oranla 8-10 puanlık bir düşüş var." iddiasında bulundu. Atalay Cumhur İttifakı'nda da bir düşüşün olduğunu belirtti. Cumhur İTtifakı'ndan kaçan oyların Millet İttifakı partilerine geçtiğini öne süren Atalay yerel seçimlerin iktidar değişikliğinin de bir adımı olacağını öne sürdü.