Şehit Babayı, Şapka ve Beresiyle Uğurladılar

DİYARBAKIR’ın merkez Sur İlçesi'nde 1'i yüzbaşı 3 asker ile 1 Özel Harekat polisinin şehit olduğu PKK'lı teröristlerin saldırısında ağır yaralanan ve kaldırıldığı hastanede kurtarılamayarak şehit olan Özel Harekat...

Yayınlanma:
Güncelleme: 00 0000 00:00
Şehit Babayı, Şapka ve Beresiyle Uğurladılar

DİYARBAKIR’ın merkez Sur İlçesi'nde 1'i yüzbaşı 3 asker ile 1 Özel Harekat polisinin şehit olduğu PKK'lı teröristlerin saldırısında ağır yaralanan ve kaldırıldığı hastanede kurtarılamayarak şehit olan Özel Harekat polisi Komiser Yardımcısı 43 yaşındaki Zekeriya Bilgen’in cenazesi, Balıkesir'in Susurluk İlçesi'nde 10 bin kişinin katıldığı törenin ardından toprağa verildi. Şehit polisin çocukları 15 yaşındaki Esra Bilgen, babasının şapkasını, 22 yaşındaki Yunus Emre ve 16 yaşındaki Enes de beresini takıp, Türk bayrağına sarılı tabutun başında beklemesi, yürekleri dağladı.

Susurluk'ta inşaatlarda usta olarak çalışan Yusuf Bilgen'in 4 çocuğundan Özel Harekat polisi Zekeriya Bilgen, Diyarbakır'ın merkez Sur İlçesi'nde geçen çarşamba günü PKK'lı teröristlerle girdiği çatışmada ağır yaralandı. Evli ve 4 çocuk babası Komiser Yardımcısı Bilgen, kaldırıldığı hastanede kurtarılamayarak şehit oldu.
64486_26906_29012016163401_6

Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü'nde Özel Harekat polisi olarak görev yapan Zekeriya Bilgen'in cenazesi, dün Diyarbakır'da yapılan resmi törenin ardından akşam saatlerinde askeri uçak ile Balıkesir 9. ana Jet Üssü'ne, bu sabah da toprağa verileceği Susurluk İlçesi'ne getirildi.

Şehit Komiser Yardımcısı Zekeriya Bilgen'in cenazesi bugün belediyeye ait cenaze aracı ile hastane morgundan alınarak 5 yıl önce annesi Emine Bilgen'i kaybettikten sonra Kadriye Bilgen ile ikinci evliliğini yapan babası Yusuf Bilgen'in Türk bayrakları asılan Yenimahalle'deki evinin önünden geçirildi, ardından da Çarşı Camii'ne getirildi.

290120161635294893076_2

Burada şehit komiser yardımcısı Zekeriya Bilgen'in 15 yaşındaki kızı Esra babasını son yolculuğuna şapkasını, 22 yaşındaki Yunus Emre ve 16 yaşındaki Enes de beresini takıp tabutu başında bekleyerek uğurladı.

Duygu dolu anların yaşandığı buradaki cenaze töreninde ayakta duramayacağını söyleyen eşi Meral Bilgen sandalyeye oturtulurken yanında ise bir polis hazır bekletildi. Cenaze töreninde şehit komiser yardımcısının oğlu Yunus Emre, Enes, Esra ile 7 yaşındaki kızı Esma ise gözyaşlarını tutamadı.

Şehit Komiser Yardımcısı Zekeriya Bilgen'in cuma namazından sonra kılınan cenaze namazına, Balıkesir Valisi Mustafa Yaman, Balıkesir AK Parti milletvekilleri Kasım Bostan, Ali Aydınlıoğlu, CHP milletvekilleri Namık Havutca, Ahmet Akın, Mehmet Tüm, MHP Milletvekili ismail Ok, Balıkesir Garnizon ve Okullar Komutanı Tümgeneral Mehmet Akyürek, Emniyet Müdürü Ferudun Bozi ile yaklaşık 10 bin kişi katıldı. Cami avlusuna sığmayan kalabalık dışarı taştı.

Cenaze namazından sonra bir süre omuzlarda taşıyan Zekeriya Bilgen'in cenazesi Şehir Mezarlığı'ndaki Şehitliğe getirildi. Meslektaşlarının havaya üç el saygı atışı yapmasının ardından şehidin cenazesi toprağa verildi. Burada baba Yusuf Bilgen, "Nereye koyuyorsunuz benim evladımı? Ne olur oraya koymayın" diyerek gözyaşı döktü.