Rektör yerli tohum üretilen tarlayı dozerle ezdi: Öğretim görevlileri tartaklandı

Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağ yerli tohum ve bitki üretilen Bitki Genetiği ve Tarımsal Biyoteknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin tarlalarını dozerle ezdi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 26 Mart 2020 10:59
Rektör yerli tohum üretilen tarlayı dozerle ezdi: Öğretim görevlileri tartaklandı

Merkezde çalışan ABD'nin en iyi üniversiteleri arasında yer alan Cornell Üniversitesi mezunu Prof. Dr. Ali Ramazan Alan ile Prof. Dr. Fevziye Çelebi Toprak’ın gece sabahlara kadar nöbet tutmasına karşın, ertesi gün Rektör Hüseyin Bağ’ın da aralarında yer aldığı dozerli ekip, Türkiye’nin gıda geleceğinin mihenk noktalarından biri olan BİYOM’un ekili tarlalarına dozerle girerek yerle bir etti.

rektorrr.jpg

Dozer operasyonuna tepki gösteren BİYOM Profesörlerinden Prof. Dr. Fevziye Çelebi Toprak ise, bin bir emekle üretilip dikilen, laboratuvar ürünü bitkileri korumak için kendini dozerin önüne attı.

Yeniçağ'dan Fatih Ergin ve Selim Öztürk'ün haberine göre; Bitki Genetiği ve Tarımsal Biyoteknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin (BİYOM)’nin 10 dönümlük bilim tarlalarına, yaptırmayı düşündüğü park, kafe vb. gibi yapılar için kanalizasyon kanalı kanalı kazdırmak istediği iddia edilen Rektör Bağ’ın, kendi tel örgüsünü, kendi personeline yıktırarak dozerle BİYOM’a ait bilim tarlasına girmesi ise tepkilere neden oldu.

Prof. Dr. Fevziye Çelebi konu ile ilgili Yeniçağ’a şu açıklamaları yaptı;Merkeze üç yıldır mobing uygulanıyordu. Önce elemanlarımızı aldılar. Son olarak da dozerle tohum merkezine daldılar. Oldu bittiye getirip, araziye fosseptik çukuru açma bahanesiyle girdiler. Tohum merkezimizin müşterisi Tarım Bakanlığı’dır. TÜBİTAK projelerimiz var. Kışlık sebze olarak, soğan, havuç ve brokoli üretiyoruz. Üniversitemiz Türkiye’de tek. Yurt dışında da gerçekleştirdiğimiz projelerimiz var.

kepce.jpg

"Milletimize tohum üretiyoruz"

Burası tohum üretme merkezi. Rektörlüğün buraya müdahalede bulunması ile ilgili bize bir bilgi verilmedi. Sayın rektörün Twitter’dan konu ile ilgili yaptığı açıklamalar yanlış. Bizim elimizde resmi bilgi ve belgeler mevcut. Yazı ize ulaşmadan dozerlerle araziye girdiler. Biz bunu ilk önce engelledik ve o gece sabah kadar arazide bekledik. Ancak ertesi günün sabahında girdiler. Bu arazi devletin malı. Burayı kurtarabilmek için elimden gelen tek şey dozerin önüne yatmak oldu. Tartaklandık, sürüklendik. Üniversite rektörü dozerin üzerimize sürülmesi talimatını verdi.

Biz burada sadece ve sadece devletimize milletimize tohum üretmek için uğraşıyoruz. Kreş yapma bahanesiyle, botanik bahçesi yapma bahanesiyle bizim arazimizi parçalamaya çalışıyorlar. Burası 10 yıl önce kurulmuş bir merkez. Ürettiklerimizi ezerek üzerinden geçtiler ve bunu bizzat rektör dozerin yanında var olarak yaptı. Sözün bittiği noktadayız.

Rektör Hüseyin Bağ ise konu ile ilgili Twitter'dan şu açıklamayı yaptı

rektor.jpg

CHP'li Karaca: Ya unvanı kullan ya makamı terk et 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, Pamukkale Üniversitesi’nde yerli tohum üretim merkezine sosyal tesis yapmak için iş makinelerinin girmesine tepki gösterdi ve  Rektör Hüseyin Bağ’a “Ya unvanı kullan, ya da makamı terk et” dedi.