Otobüslerde arka koltuklar coronavirüs şüphesi taşıyanlar için ayrıldı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, şehirlerarası otobüslerde coronavirüs şüphesi taşıyan yolcular için en arka koltukların boş tutulmasını istedi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 24 Mart 2020 13:53
Otobüslerde arka koltuklar coronavirüs şüphesi taşıyanlar için ayrıldı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, otobüs firmaları ve kurumlarına yeni tip coronavirüse (Covid-19) karşı alınacak tedbirlerin sıralandığı bir genelge gönderdi. Yapılacak seferlerde otobüs personeli dahil yolcuların ellerinin temizliğinin sağlanması için tüm otobüslerde dezenfektan ve kolonya bulundurulması gerektiği vurgulandı.

Coronavirüs  şüphesi taşıyan yolcular için şehirlerarası yolcu taşıyan otobüslerdeki en arka koltukların boş tutulması istendi.

Maske de takacak

Genelgede, "Hasta olduğu değerlendirilen yolcuların arka koltuklara yerleştirilerek maske verilmesi gerekmektedir. Bölge müdürlüğü personelinin, tedbirleri periyodik olarak denetlemesi ve aksine hareket eden firmalar için de Karayolu Taşıma Yönetmeliği çerçevesinde işlem tesis edilecektir" uyarısında bulunuldu.

Bakanlıktan daha önce yapılan uyarıda da hijyen kurallarına uyan mola yerlerinin tercih edilmesi, yapılacak seferlerde yolculara coronavirüsle ilgili bilgilendirme yapılması istenmişti.