Orman yangınları önergesi AKP ve MHP'nin oylarıyla reddedildi

Orman yangınları önergesi AKP ve MHP'nin oylarıyla reddedildi
CHP'nin “Orman yollarının inşası ve yangın emniyet yollarının inşası faaliyetlerinin araştırılarak tespit edilmesi" amacıyla meclis araştırma önergesi , AKP ve MHP'nin oylarıyla reddedildi.

Cumhuriyet Halk Partisi grubu adına Hatay Milletvekili avukat Suzan Şahin, doğal tahribatın önlenmesi, bir takım doğal afetlerin engellenmesi, oluşan afetlerin ise en az zararla atlatılmasının yanında oksijen kaynağı, ekolojik sistemin dengeleyici unsuru gibi işlevleri bulunan ormanlarda çıkacak potansiyel yangınlara erken müdahale edilmesi ve en az zararla yangınlara zamanında müdahale edilmesi amacıyla; “Orman yollarının inşası ve yangın emniyet yollarının inşası faaliyetlerinin araştırılarak tespit edilmesi ve çözüm önerilerinin belirlenmesi ile ormanların korunması” amacıyla meclis araştırma önergesi verdi.

"TELAFİSİ MÜMKÜN OLMAYAN SONUÇLAR DOĞABİLİR"

Türkiye’nin ormanlarını tehdit eden orman yangınlarına karşı alınması gereken önlemler konusunda yapılacak çalışmaların disiplinler arası bir çalışma olması gerektiği belirtilen önergede, ilk ve erken müdahalenin önemli olduğu, bir yangında ulaşım unsuru ihmal edildiğinde telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğabildiğine dikkat çekildi.

"ERKEN MÜDAHALE İÇİN HÜKÜMETİN ORMAN YANGININI ÖNLEME YOLLARINI TAMAMLAMASI GEREKİYOR"

Anayasanın 169. maddesi ve 6831 sayılı Orman Kanunu’na göre ormanların korunmasının devletin güvencesi altında olduğunun altı çizildiği önergede, erken müdahale için hükümetin orman yangın yollarını bir an önce tamamlaması gerektiği belirtildi.Yargı paketiyle kasten orman yakana daha az ceza verilmesinin düzenlendiğini belirten Şahin, “Bu resmen sağlıklı çevre, sağlıklı yaşamın yağmalanmasına göz yummak, rant amaçlı kasten orman yakmaya teşvik etmektir’’ ifadelerini kullandı. Şahin özellikle turizm bölgelerinde çıkan yangınlar sonrası yanan alanların yangınları teşvik eder gibi imara açılması ve ormanları betonlaşmasına göz yumulmasını eleştirdi. Orman yangınlarının en az zararla söndürülmesini amaçlayan önergeye kabul oyu verilmesini isteyen Şahin’in, son 5 yılda Türkiye’de 50 bin futbol sahası büyüklüğünde ormanın kül olduğunu hatırlatarak sunduğu önerge, AKP ve MHP’li milletvekillerin oylarıyla reddedildi.

İlgili Haberler
Etiketler :