Halk TV Canlı Yayın
NATO’da Türkiye tartışması!
Ankara’nın Suriye’de Fırat’ın doğusuna başlattığı harekâtın ardından NATO’nun hava savunma şemsiyesi çerçevesinde Türkiye’de bulunan hava savunma sistemleri yeniden gündeme geldi.

Ankara’nın Suriye’de Fırat’ın doğusuna başlattığı harekâtın ardından NATO’nun hava savunma şemsiyesi çerçevesinde Türkiye’de bulunan hava savunma sistemleri yeniden gündeme geldi. Cumhuriyet'ten Hüseyin Hayatsever'in haberine göre; İtalya, NATO görevi kapsamında Kahramanmaraş’ta bulunan SAMP/T bataryasını çekeceğini açıkladı. Bataryanın 15 Kasım itibariyle Türkiye’den çekileceği Ankara’ya bildirildi.

İtalya’nın ardından İspanya’nın da Barış Pınarı Harekatı nedeniyle Türkiye’de NATO görevi kapsamında Adana’daki İncirlik üssünde bulunan Patriot füzelerini geri çekmeyi değerlendirdiği yönünde haberler çıktı. Ancak İspanya’nın Ankara Büyükelçiliği, “İspanya, İncirlik’teki NATO hava üssünde konuşlu olan Patriot misyonuyla ilgili resmi bir karar almadı. Bu misyonlar her altı ayda bir yeniden değerlendirmeye tâbidir. Misyonla ilgili herhangi bir değişiklik, NATO’nun talebi üzerine ve NATO tarafından alınır. Misyonun bir sonraki rotasyonu Aralık 2019’da yapılacaktır” açıklamasını yaptı.

Türkiye’ye sağlanan hava savunma desteğinin, 24-25 Ekim’de ittifakın merkezi Brüksel’de yapılacak olan Kuzey Atlantik Konseyi ve NATO Savunma Bakanları Toplantısı’nda da gündeme gelmesi bekleniyor. NATO’da Türkiye’ye verilen hava savunma desteğinin sürdürülmesi kararı çıkması durumunda Türkiye’ye uzun menzilli hava savunma sistemi sağlanması için İtalya’nın yerine başka bir ittifak üyesinin desteği aranacak.