Naci Görür’den ‘deprem erken uyarı sistemi’ çıkışı: 'Depremden fazla zarar verirsiniz. Benden söylemesi'

Naci Görür’den ‘deprem erken uyarı sistemi’ çıkışı: 'Depremden fazla zarar verirsiniz. Benden söylemesi'
Yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür, Deprem Erken Uyarı Sistemi’ni (EDİS) geliştirenlere uyarıda bulundu ve“Eğer tüm insanları işin içine sokmaya kalkarsanız hem işe yaramaz, hem deprem konusunda eğitilmemiş bu insanlara depremden fazla zarar verirsiniz” dedi.

Deprem erken uyarı sistemleri Japonya başta olmak üzere dünyanın pek çok ülkesinde kullanılıyor. Deprem anında hayati görev üstlenen bu sistem, Türkiye’de de geliştiriliyor: EDİS.

Fay hatlarına yerleştirilen hassas sensörlerin depremi algılamasıyla harekete geçen sistem, sizi depremin gerçekleştiği yere olan uzaklığınıza göre anında uyarıyor. Böylece deprem dalgaları binanıza gelmeden önce 5-10 saniye de olsa kaçma ya da korunma fırsatı veriyor.

Fakat yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür, bu sisteme pek de sıcak bakmıyor. Görür, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla deprem erken uyarı sistemiyle ilgili çıkış yaptı.

Bu sistemin metro, itfaiye, doğalgaz ve elektrik gibi alanlarda kullanılması gerektiğini belirten Görür, tüm insanların işin içine sokulması halinde felaket olacağını belirtti.

Prof. Dr. Naci Görür, X hesabından yaptığı paylaşımında şu ifadeleri kullandı:
"Bugün gazeteden okudum. Türkiye’de Deprem Uyarı Sistemi (EDİS) yaygınlaştırılacak, kimi şirketler çok yatırım yapacakmış falan. Yani öyle sunuyorlar ki depremi önceden haber alıp kaçıp kurtulacakmışsın. ‘Ülkede deprem nerede olur?’ ‘Nasıl olur?’ ‘Fay sistemlerinin özellikleri nedir?’ ‘İnceleniyor mu, incelenmiyor mu?’ sorularıyla ilgilenmeyenler rant kokusunu alınca bu işe üşüştüler.
Yeni bir konu da değil, Kandilli yıllardır ilgileniyor. Bunu yapanları uyarıyorum. Bırakın bu sistem bazı stratejik sistemleri güvence altına alsın. Metro, İtfaiye, doğalgaz, elektrik vb sistemleri bir kaç saniye içerisinde devre dışı bıraksın.
Eğer tüm insanları işin içine sokmaya kalkarsanız, hem işe yaramaz hem de deprem konusunda eğitilmemiş bu insanlara depremden fazla zarar verirsiniz. Benden söylemesi.
Eğer deprem konusunda katkınız olsun istiyorsanız. Ülke çapında fay analizlerini destekleyin ve DEPREM DİRENÇLİ KENTLER oluşturulmasına katkıda bulunun.

Etiketler :