Montrö açıklamasına imza atan 104 amiral için hapis istemi

Montrö açıklamasına imza atan 104 amiral için hapis istemi
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 104 emekli amiral hakkındaki soruşturmasını tamamladı.

Amirallere yönelik hazırlanan iddianamede, "anayasal düzene karşı suç için anlaşmak" suçlamasıyla ceza istendi. Montrö açıklamasına imza atan isimlere TCK 316'ncı maddeden ceza istendi. İddianame kabul edilirse, amiraller 12 yıla kadar hapis cezasıyla yargılanacak.

Montrö açıklamasındaki isimlere TCK 316'ncı maddeden ceza istendi. İddianame kabul edilirse, amiraller 12 yıla kadar hapis cezasıyla yargılanacak.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 4 Nisan'da, bazı emekli amirallerin yayımladığı "Montrö açıklaması"na ilişkin soruşturma başlattığını duyurmuştu.

103 emekli amiralin "Montrö açıklaması"na ilişkin Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturmanın ardından iddianame hazırlandı.

Soruşturma kapsamında, 5 Nisan'da Ergun Mengi, Atilla Kezek, Alaettin Sevim, Ramazan Cem Gürdeniz, Nadir Hakan Eraydın, Bülent Olcay, Kadir Sağdıç, Türker Ertürk, Turgay Erdağ ve Ali Sadi Ünsal gözaltına alınmış, Engin Baykal, Cemil Şükrü Bozoğlu, Mustafa Özbey ve Atilla Kıyat'a ise emniyete gelmeleri için tebligat yapılmıştı.

Soruşturma kapsamında amiraller savcılıkta ifade vermişti.

İddianame tamamlandı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 103 emekli amiral hakkındaki soruşturmasını tamamladı. Amirallere yönelik hazırlanan iddianamede, "anayasal düzene karşı suç için anlaşmak" suçlamasıyla ceza istendi.

Montrö bildirisindeki isimlere TCK 316'ncı maddeden ceza istendi. İddianame kabul edilirse, amiraller 12 yıla kadar hapis cezasıyla yargılanacak.