Meteorolojinin dediği oldu! Akdeniz’e ulaştı Marmara’ya geliyor

Kuzey Afrika üzerinden gelen toz taşınımı nedeniyle Antalya'yı toz tabakası kapladı. Akdeniz’den giriş yapan çöl tozu bulutu Antalya, Muğla, Isparta ve Burdur illerini etkisi altına aldı. Çöl tozu bulutunun Marmara’ya ulaşması bekleniyor.

Meteoroloji 4. Bölge Müdürlüğü'nün uyarısının ardından Antalya'da yaşanan toz taşınımı, hayatı olumsuz etkiledi. Kuzey Afrika üzerinden gelen toz tabakası kentin üstünü kapladı. Görüş mesafesi düştü, kentin silüetini oluşturan Beydağları görünmez hale geldi.

Çöl tozu nedeniyle, özellikle kronik sağlık ve solunum problemi bulunan, kalp hastaları, çocuklar ve 65 yaş üstü kişiler gibi yüksek risk grubundaki kişilerin her türlü fiziksel egzersizden ve açık hava aktivitelerinden kaçınması önerildi.

dha-44489-1.jpg

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün verilerine göre, Türkiye genelinde toz taşınımının en yüksek olduğu şehir olan Kilis'i, Antalya takip etti. Antalya'da yüzey toz konsantrasyonu 130 mikrogram/ metkreküp ile "hassas" seviyeye ulaştı.

dha-44489-3.jpg

Toz taşınımının bugün gece saatlerine kadar devam etmesi bekleniyor.

Meteoroloji 4. Bölge Müdürlüğü'nün uyarısında şu ifadelere verildi:
"24 Nisan Çarşamba günü bölgemiz genelinde bulunan Antalya, Muğla, Isparta, Burdur'da yer yer toz taşınımı beklendiğinden, görüş mesafesinde düşme, hava kalitesinde azalma ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır."

Kaynak:DHA