Kılıçdaroğlu'ndan "Önseçimden çekinmeyin" mesajı

Meriç Tafolar / Milliyet - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, milletvekilliği aday adaylığı için istifalarını sunan 200’e yakın il başkanı, ilçe başkanı ve örgüt yöneticisine kritik bir mesaj verdiği ortaya...

Yayınlanma:
Güncelleme: 00 0000 00:00
Kılıçdaroğlu'ndan "Önseçimden çekinmeyin" mesajı

Meriç Tafolar / Milliyet - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, milletvekilliği aday adaylığı için istifalarını sunan 200’e yakın il başkanı, ilçe başkanı ve örgüt yöneticisine kritik bir mesaj verdiği ortaya çıktı. Alınan bilgilere göre Kılıçdaroğlu, bu isimlere, “Örgütten geliyorsunuz, ön seçime girmekten çekinmeyin. Sizinle ilgili kontenjan kullanılmasını beklemeyin” şeklinde bir mesaj gönderdi. CHP’nin ilkesel olarak 81 ilin tamamında tüm üyelerin katılımıyla ön seçim yapma görüşünü savunduğu, ancak üye sayılarının azlığı nedeniyle bazı illerde merkez yoklamasıyla yöntemiyle aday belirleneceği ifade ediliyor.

CHP’de, 7 Haziran 2015 seçimlerine yaklaşılırken milletvekilliği adaylığı için örgüt içinde kıyasıya bir rekabet yaşanıyor. Kılıçdaroğlu, parti tüzüğünün emrettiği biçimde olabildiğince çok seçim çevresinde ön seçim yapma kararlılığını örgütle ve kurmaylarıyla bir süredir paylaşıyor. Alınan bilgilere göre yönetim 81 ilin tamamında tüm üyelerin katılımıyla ön seçim yapma kararlılığında.

Bazı istisnalar yaşanacak

Ancak partinin güçlü olmadığı Hakkari ve Şırnak gibi Doğu ve Güneydoğu Anadolu’daki bazı kentler ile üye sayısının düşük olduğu Çankırı, Bayburt, Gümüşhane gibi Orta Anadolu ve Orta Karadeniz’deki bazı kentlerde merkez yoklaması yapılabileceği kulislerde konuşuluyor.

Kılıçdaroğlu’nun parti tüzük ve yönetmeliklerinin parti yönetimine tanıdığı milletvekili adaylarının yüzde 20’sini merkezden belirlenmesi kontenjanının tamamını kullanması bekleniyor.

Ön seçim mesajı

Alınan bilgilere göre Kılıçdaroğlu, parti genelgesi kapsamında örgüt yöneticiliklerinden geçen hafta istifa eden 200’e yakın partiliye de, “Ön seçime girin” mesajı verdi. Kılıçdaroğlu’nun, istifalarını sunan yöneticilere, “Örgütten geliyorsunuz, örgütü tanıyorsunuz. Ön seçime girmekten çekinmeyin. Sizinle ilgili kontenjan kullanılmasını beklemeyin” mesajını ilettiği öğrenildi. Aralarında İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı, Ankara İl Başkanı Necati Yılmaz, İzmir İl Başkanı Ali Engin’in de aralarında bulunduğu 30’u aşkın il başkanı, çok sayıda ilçe başkanı ile il ve ilçe yönetim kurulu üyesi olmak üzere 200’e yakın örgüt yöneticisi milletvekili aday adaylığı niyetini açıklayarak, bu görevlerinden istifa etmişlerdi.