Kendisi de şaştı! Alt gelir grubunun başvurabildiği kura çekiminde AKP İl Başkanı'na arsa çıktı...

Kendisi de şaştı! Alt gelir grubunun başvurabildiği kura çekiminde AKP İl Başkanı'na arsa çıktı...
Aynı zamanda tıp doktoru olan AKP Tunceli İl Başkanı Sercan Özaydın ve kardeşine TOKİ’den kura ile arsa çıktı.

TOKİ tarafından geçen yıl başlatılan “İlk Evim Arsa Projesi” kapsamında Tunceli’de satışa çıkardığı arsalar için geçtiğimiz hafta yapılan kura çekiminde AKP Tunceli il başkanı Dr. Sercan Özaydın ile kardeşi Gürcan Özaydın’a kurada arsa çıktığı ortaya çıktı.

Geçen yıl Tunceli’nin Çemişgezek ilçesi Gedikler Jandarma karakolunu ziyaret ettiği sırada askeri törenle karşılanan ve Türkiye gündeminde sıkça tartışılan AKP Tunceli İl Başkanı Sercan Özaydın, bu kez TOKİ skandalı ile gündeme geldi.

Tunceli’de alt gelir grupları için TOKİ tarafından satışa çıkarılan arsalardan AKP Tunceli İl Başkanı Sercan Özaydın ile kardeşi Gürcan Özaydın’a TOKİ kurası ile arsa çıktığı ortaya çıktı. AKP il başkanı vatandaşların yoğun tepkisi sonrası arsayı TOKİ’ye iade ettiğini açıkladı.

toki.jpg

Dr. Sercan Özaydın, 3 yıl boyunca Tunceli Sağlık müdürlüğü görevini yürütmüştü. 2019 yılında görevden alındıktan sonra Elazığ Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi Başhekim Yardımcılığı görevine getirilen Dr. Sercan Özaydın, Ocak 2021 yılında görevinden istifa ederek AKP Tunceli il başkanlığına atanmıştı.

toki-ferit-demir.jpg

GELİRİ 16 BİN TL'DEN AZ OLMALI

TOKİ’nin “İlk Evim Arsa Projesi” projesi şartnamesinde başvuru yapacak kişilerin kendisi dahil eşi ve çocuklarının aylık gelirinin 16 bin TL’nin altında olması şartı ve üzerinde ev ya da arsa bulunmaması şartı koyduğu AKP il başkanının bu şartlara uymadığı halde TOKİ’deki arsa satışı için başvurduğu ve ilginç bir şekilde kurada hem kendisine hem kardeşine arsa çıktığı ortaya çıktı.

Tıp doktoru olan AKP Tunceli il başkanı Sercan Özaydın’ın kendisine ait BMW marka 4x4 lük bir aracının bulunduğu öğrenildi.

Özaydın, kendisine ya da eşi ile çocuklarına ait ev ya da arsa olup olmadığı konusundaki sorularımıza cevap verdi. Özaydın, alt gelir grupları için satışa çıkarılan arsalar için başvuru yaptığını kabul ederek hem kendisinin hem de kardeşinin kurada çıktığını açıkladı.

İADE ETTİK!

TOKİ kurasında kendisine arsa çıkan AKP Tunceli il başkanına yoğun tepkiler gelmesi üzerine sosyal medya üzerinde yazılı bir açıklama yaparak arsayı TOKİ’ye iade etiğini açıklayarak şu yer verdi:
Bazı basın organlarında tarafımıza yapılan haberler üzerine açıklama yapma ihtiyacı hasıl olmuştur; 10.10.2022 tarihinde ülkemiz genelinde başlatılan ilk evim müstakil arsa projesine yasal kriterlere uygun olan her vatandaş gibi yapılmış başvurumuzda beş ay sonra 16.03.2023 tarihinde noter huzurunda çekilen kura sonucunda, şahsıma hak sahipliği çıkmış olan bu arsadaki hakkımdan, aynı gün depremzede kardeşlerimiz adına feragat ederek TOKİ Kentsel Yenileme Daire Başkanlığı'na resmi iademi yaptım.

Milletimizin tek yürek olup yaraları sarmaya adandığı bu dönemde, tüm aşamaları şeffaf ve yasal olan bu sürecin, her daim karalama ve algı oluşturmayı şiar edinmiş belli çevrelerce türlü tezvirata malzeme yapılmak istenmesi ancak beyhude bir çabadır.”
Konuyla ilgili kendisine ulaştığımız AKP Tunceli il başkanı Dr. Sercan Özaydın sorularımıza yazılı cevap vererek hem kendisinin hem kardeşinin arsayı TOKİ’ye iade ettiğini belirtti.

Özaydın şunları söyledi:
Arsa satış şartnamesinde aylık gelir şartının 16.000 TL olduğu doğrudur. Ben son 1 yıl boyunca herhangi bir kurumda çalışmıyorum ve/veya adıma kayıtlı herhangi bir işletme de yoktur.

Değerli eşim bu süreçte ailemizin ekonomik sorumluluğunu üstlenerek çalışıyor ve onun da geliri 16.000 TL’nin altındadır. Ailece aldığımız bir karar gereği üstlendiğimiz siyasi sorumluluk ve gayretin, bir hekim olarak aktif çalışma düzenimle eşzamanlı verimli olmayacağından bu süreçte herhangi bir meslekle meşgul olmamayı tercih ettim.

Benim, eşimin ve çocuklarımın üzerine herhangi bir ev ve arsa yoktur.

Araç sahibi olmanın söz konusu başvuruya engel bir durumu olmamakla beraber,
Şayet araştırırsanız göreceksiniz ki, sözünü ettiğiniz aracı aylar önce satmıştım. Ayrıca eşimin kendine ait aracı olduğu iddianızın da doğru olmadığını yine aynı şekilde öğrenebileceğinize inanıyorum.
Aynı kriterler kardeşim için de geçerlidir ve kuraya katılmasına engel bir durum yoktur.

Ayrıca aile kararı olarak kardeşim de benim gibi kura sonucundaki hak sahipliğinden feragat etmiştir.