Kemal Kılıçdaroğlu'ndan 'önseçim' sürprizi!

Kemal Kılıçdaroğlu'ndan 'önseçim' sürprizi!
Yenigün - İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı’dan boşalan il başkanlığı koltuğuna Murat Karayalçın’ı atayan CHP yönetimi, gelecek hafta yeni yılın ilk MYK toplantısında da il yönetimini atayarak İstanbul çalışmasını...

Yenigün - İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı’dan boşalan il başkanlığı koltuğuna Murat Karayalçın’ı atayan CHP yönetimi, gelecek hafta yeni yılın ilk MYK toplantısında da il yönetimini atayarak İstanbul çalışmasını tamamlayacak.

Anamuhalefetin 2015 yılındaki ikinci gündem maddesi ise milletvekili adaylarını belirleme yöntemi. Parti tüzüğüne göre adayların yüzde 15’i merkez yoklaması, yüzde 85’i ise önseçimle belirleniyor.

‘FERMUAR’LI SİSTEM

Parti meclisindeki son değişiklikle parti yönetimine yüzde 15 “fermuar yöntemi” kullanması yolu da açıldı. Böylece genel merkez, bir seçim çevresinde önseçimden gelecek adaylar için 1., 3., 5. gibi tek rakamları veya 2., 4., 6. gibi çift rakamları “kontenjan” için kapatabilecek. Genel merkezin Ankara, İstanbul, İzmir, Adana, Mersin, Hatay, Bursa, Muğla, Antalya gibi illerde formülü uygulamaya koyması bekleniyor.

‘ÖNSEÇİM’ SÜRPRİZİ

Kontenjanları partiye katılacak yeni yüzler veya bürokrasiden gelecek isimler için kullanma eğiliminde olduğu belirtilen CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun, “Ben de önseçime giriyorum” sürprizi yapabileceği belirtiliyor. CHP Lideri’nin olası bu adımının, MYK üyelerinin büyük çoğunluğunun da önseçime girmesini zorunlu hale getireceği değerlendiriliyor. Öte yandan daha önce seçim bildirgesi için çiftçiler, sendikalar, öğrencilerle bir araya gelen Kılıçdaroğlu, yeni yılda emekli, esnaf, çevreciler ve değişik iş kollarında çalışan işçiler ve aydınlarla buluşacak.