Kasım Ayında 137 İşçi Öldü!

Kasım Ayında 137 İşçi Öldü!
İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği (İSİG) Meclisi, 2023 yılı kasım ayına ilişkin iş cinayetleri raporunu açıkladı. İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi verilerine göre, kasım ayında 137 işçi hayatını kaybetti.

Kasım ayında 137, yılın ilk on bir ayında en az 1772 işçi hayatını kaybetti

İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nda yapılan değişikliğe dikkat çekilen raporda, “2012’den beri devam eden bir ‘erteleme’ kararı tekrarlandı: "Ekonomi alanında düzenlemeler içeren Bazı Kanun ve Kanun Hükmündeki Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edildi. Kanunun teklifi ile İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nun 50’den az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan iş yerleri ile kamuya ait iş yerlerinde iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi görevlendirilmesine ilişkin hükmünün yürürlük tarihi, 31 Aralık 2023'ten 31 Aralık 2024'e ertelendi. Bu durum devletin ‘iş cinayetleri’ rejimi dediğimiz işçi sağlığı ve iş güvenliği yönetiminin onlarca göstergesinden birini oluşturmaktadır” denildi.

isig-kasim-ayinda-137-yilin-ilk-on-bir-ayinda-en-az-1772-isci-hayatini-kaybetti-1.jpg

İŞÇİLER YÜKSEKTEN DÜŞEREK ÖLDÜ

Yüksekten Düşme nedeniyle 27 işçi; Ezilme, Göçük nedeniyle 23 işçi; Trafik, Servis Kazası nedeniyle 22 işçi; Kalp Krizi, Beyin Kanaması nedeniyle 16 işçi; Zehirlenme, Boğulma nedeniyle 13 işçi; Patlama, Yanma nedeniyle 9 işçi; İntihar nedeniyle 8 işçi; Elektrik Çarpması nedeniyle 6 işçi; Nesne Çarpması, Düşmesi nedeniyle 5 işçi; Şiddet nedeniyle 2 işçi; diğer nedenlerden dolayı 6 işçi hayatını kaybetti…