Kartal'da çöken bina için imar barışına başvurulmuş

Kartal Belediyesi çöken 8 katlı bina için yaptığı açıklamada, hak sahipleri tarafından kaçak katlar için imar barışı başvurusu yapıldığını açıkladı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 00 0000 00:00
Kartal'da çöken bina için imar barışına başvurulmuş

Kartal Orhantepe Mahallesi Bankalar Caddesi Sema Sokak’ta 3 kişinin ölümüne sebep olan çöken binaya ilişkin Kartal Belediyesi'nden açıklama yapıldı. Belediye binanın Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun kapsamında olmadığını vurgularken kaçak katlar için hak sahipleri tarafından imar barışı başvurusu yaptıklarını duyurdu. Belediyeden yapılan açıklama şöyle:

"Kartal Orhantepe Mahallesi Bankalar Caddesi Sema Sokak’ta çöken binanın ardından yapılan araştırmalar kapsamında;23.10.1992 tarihinde Kartal Belediyesi tarafından yapı sahibi Hikmet Yeşilyurt adına düzenlenen 2-39 no'lu yapı ruhsatıyla Yeşilyurt Apartmanı'nın inşaatına başlanmış.

Söz konusu bina toplam 6 Kat (Zemin+5 Kat) olarak ruhsatlandırılmışken, projeye 2 kat daha ruhsatsız ilave yapılmış ve bu katlarda oluşan 4 adet daireye de hak sahipleri tarafından 1998 tarihinde bina vergi beyanında bulunulmuş.

Binanın imar arşiv dosyası incelendiğinde 3194 Sayılı İmar Kanununun ilgili 32. ve 42. maddelerine göre ruhsatsız 2 kat ve 4 daire ile ilgili herhangi bir yıkım tutanağı veya para cezası uygulanmadığı görülmüş.

2017 yılına gelindiğinde binanın zemin katında bulunan dükkanın işletme ruhsatı bulunmaksızın gayrı kanuni bir şekilde çalıştığını tespit eden Kartal Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ve Ruhsat ve Denetim Müdürlüğü ekiplerince bu dükkanın tutanak tutulmak suretiyle ilgili binada faaliyetine son vermesi sağlanmıştır.

Ayrıca önemle belirtmek gerekir ki;

Bahse konu binanın 6306 Sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun kapsamında herhangi bir riskli yapı tespiti veya tespit başvurusu bulunmadığı,

Bunun aksine "İmar Barışı" olarak bilinen mevzuat kapsamında da hak sahipleri tarafından Yapı Kayıt Belgesi başvurusu bulunmaktadır."

İlgili Haberler