Kamuoyu yoklamalarının ardından ittifakların aday listelerinde değişiklik

31 Mart yerel seçimlerine az bir süre kala ittifak yapan liderler listelerini yeniden şekillendiriyor. Kamuoyu yoklamalarından sonra kaybetme riski bulunan illerde adaylar çekildi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 00 0000 00:00
Kamuoyu yoklamalarının ardından ittifakların aday listelerinde değişiklik

31 Mart'ta yapılacak yerel seçimlerine az bir süre kaldı. AKP ve MHP'nin oluşturduğu Cumhur İttifakı ve CHP ile İYİ Parti'nin yerel seçim ittifakında aday değerlendirmeleri sürüyor. Her iki ittifak da kamuoyu yoklamaları sonucu kaybetme riski bulunan illerde adaylarını çekip, yerine yenisini koyarken, birlikte olmaları halinde kazanma şansı gördükleri illerde de ittifaka yöneldi.

Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya, partilerin işbirliği sürecini yazdı. Sarıkaya, AKP ile MHP ittifakında Çanakkale, Edirne, Iğdır ve Bilecik'te uzlaşının kesinleştiğini, yeni il ve ilçelerin gündemde olduğunu belirtti; CHP ile İYİ Parti ittifakında da Amasya, Sivas ve Niğde'de işbirliğinin tamamlandığını, yeni iller üzerinde çalışıldığını iddia etti.

AKP’den Mehmet Özhaseki, MHP’den de Sadir Durmaz’ın dün yaptıkları görüşmede yeni ittifak alanları masaya yatırıldı ve hangi illerde aday değişimine gidileceği konusu ele alındı.

Bu kapsamda Çanakkale, Edirne, Bilecik’te MHP adayının geri çekilip, AKP adayı ile yola devam konusunda görüş birliğine varıldı.

Aktarıldığına göre MHP, Bilecik ile birlikte büyük ilçeler Bozüyük ve Pazar’da da adayını çekecek; buna karşın AKP de aynı ilin bazı ilçelerindeki adaylarını göstermeyip MHP adayını destekleyecek.

Kars ve Iğdır’da ise AKP’nin aday göstermeyip, MHP adayı ile yola devam edilmesi planlanıyor.

Bununla birlikte, Ağrı, Bartın, Bolu, Yalova, Siirt, Bitlis, Bingöl, Burdur, Giresun, Hakkari ve Şırnak ile bunların ilçelerinde de yine ilan edilen adayların geri çekilerek, güçlü olan partinin adayıyla devam edilmesi öngörülüyor.

Yeni kamuoyu yoklamaları yaptırarak bu hafta sonuna kadar karara bağlanması konusunda da uzlaşma sağlandı.

Bu kapsamda Cumhurbaşkanı Erdoğan ile MHP lideri Bahçeli’nin 18 Şubat Pazartesi günü listelerin YSK’ya teslim edilmesinden önce bir araya gelmesi de muhtemel.

CHP-İYİ PARTİ’DE ÜÇ YENİ İL

CHP- İYİ Parti’de de benzer bir süreç yaşanıyor. İki partinin kurmayları dün itibarıyla Amasya, Sivas ve Niğde’de uzlaşıyı tamamladı…

Bu kapsamda İYİ Parti Amasya ve Sivas’ta aday göstermeyecek, YSK’ya sunduğu listede bu illeri boş bırakacak; her iki ilde CHP adayına destek verecek. Niğde’de ise CHP adayını geri çekip, YSK listesinde göstermeyecek ve İYİ Parti’yi destekleyecek.

CHP-İYİ Parti’nin daha önce 51 yerde sağladıkları ittifakı 10 ilde daha hayata geçirmekte kararlı oldukları ve sayının 60’a yaklaşma ihtimalinin bulunduğu bildirildi.

İSYAN VAR

Açıklanmış ve sahaya çıkıp afiş ve pankartlarını sergilemiş adayların geri çekilmesi, aday gösterilmeme kararı da yeni bir sıkıntıyı ortaya çıkardı.

Adaylığı açıklanıp, şimdi geri çekilmesi istenen kişiler itibarlarının zedelendiğini ileri sürerek tepki gösterirken, bazı yerlerde de adaylıktan çekilme yerine, bağımsız olarak devam etme yönünde eğilim baş gösterdiği, genel merkez yöneticilerinin bu durumu yatıştırmak için çaba gösterdiği de gelen haberler arasında…

Ayrıca adayın geri çekilmesinin bir seçim bölgesinde “kaybedecekler” algısını yaratmasının etkisi de hesaba katılıyor.