İstanbul Kartal'da 8 katlı bina çöktü: Validen acı haber...

İstanbul Kartal'da Orhantepe mahallesi, Bankalar caddesinde 8 katlı bina çöktü. Bir saatin ardından enkaz altından iki kişi yaralı olarak çıkartıldı

Yayınlanma:
Güncelleme: 00 0000 00:00
İstanbul Kartal'da 8 katlı bina çöktü: Validen acı haber...

İstanbul Kartal'da Orhantepe mahallesi, Bankalar caddesinde 8 katlı bina çöktü. Bir saatin ardından enkaz altından iki kişi yaralı olarak çıkartıldı. 14 dairede kayıtlara göre 43 kişinin ikamet ettiği bilgisine ulaşan ekiplerin enkaz altında kalanları kurtarma çalışmaları devam ediyor. Çökmeyle ilgili Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlattı. İstanbul Valisi Ali Yerlikaya binadaki 3 katın kaçak olduğunu ve binanın girişindeki tekstil atölyesinin ruhsatının olmadığını açıkladı.

İstanbul Kartal'da 8 katlı bina çöktü. Binanın enkazında yurttaşların olduğu bildirildi. Olay yerine çok sayıda ambulans sevk edildi. Olay yerinde gelen bir yurttaşın ise belediyeye çok defa binanın çürük olduğu ihbarını yaptığı buna rağmen gerekli tedbirin alınmadığını söylediği görüldü.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı çöken binaya ilişkin soruşturma başlattı.

"TEDBİR ALINMADI İDDİASI"

Olay yerine çok sayıda ambulans sevk edildi. Olay yerinde gelen bir vatandaşın ise belediyeye çok defa binanın çürük olduğu ihbarını yaptığı buna rağmen gerekli tedbirin alınmadığını söylediği görüldü.

Öte yandan 8 katlı apartmanın 12 daireden oluştuğu tamamının dolu olduğu bilgisi verildi.

Binanın altında ise dükkanlar bulunuyordu. Çökme sırasında yoldan geçenlerin de olduğu görgü tanıklarınca aktarıldı.

[caption id="attachment_361815" align="alignnone" width="986"]8 katlı binanın yıkılmadan önceki hali[/caption]

VALİ OLAY YERİNE HAREKET ETTİ

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya'nın olay yerine hareket ettiği bildirildi. Valilikten yapılan açıklamada ise kurtarma çalışmaları için vatandaşların bölgeden uzaklaşmalarını istendi.

MUHTAR: EN AZ 15 KİŞİ VAR 

Mahalle muhtarı Zeki Dağ enkaz altında kalan en az 15 kişi olduğunu iddia etti.

TMMOB: BİNALARDA ZEMİN-ETÜT ÇALIŞMALARI EKSİK 

Kartal'da çöken 8 katlı bir bina sonrasında değerlendirmelerde bulunan Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Jeoloji Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi 2'nci Başkanı Can Akın, "Binalarda zemin-etüt çalışmaları eksik. Bir yıl içerisindeki olaylara bakınca bu çökmelerin devamı gelecek gibi görünüyor" dedi.

Bina çökmelerinin belli başlı sebepleri olduğuna dikkat çeken TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi 2'nci Başkanı Can Akın, bina yaparken jeolojik konuma çok dikkat etmek gerektiğini dile getirdi. Akın, "Bina çökmelerinin nedenlerine baktığımızda zemin-etüt çalışmalarının eksik olması en başta geliyor. Üst yapı projeleri de bu eksik etütlerle hazırlanıyor. Ayrıca, zemine uygun bina da seçilemiyor" diye konuştu.

BAKAN KURUM, "KENTSEL DÖNÜŞÜMÜ 20 YILDA TAMAMLAYACAĞIZ" DEMİŞTİ

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum bugün yaptığı açıklamada hedeflerinin kentsel dönüşümü 20 yılda tamamlamak olduğunu söylemişti.

BİNANIN ÇÖKME ANI GÜVENLİK KAMERASINA YANSIDI

Valilik'ten ilk açıklama

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya Kartal'da çöken bina ile ilgili açıklama yaptı. Yerlikaya, "Adrese dayalı nüfus sisteminde buranın 14 daire ve 43 vatandaşın kayıtlı olduğunu Kaymakamımız arz etti. Binanın 3 katı kaçak yapılmış" dedi.

Kartal’da yıkılan bina başkan yardımcısının akrabalarının çıktı

Kartal'da yıkılan binanın, Kartal Belediye Başkan Yardımcısı Hüsnü Yeşilyurt'un akrabalarına ait olduğu ortaya çıktı.

Sözcü'ye konuşan Yeşilyurt "Babalarımız amca çocuklarıydı. Hikmet amcam vefat edince apartman çocuklarına kaldı. Çok yakın görüşmüyorduk. Binada yaşayıp yaşamadıklarını bilmiyorum. Aradım ancak sağıklı bilgi alamadım" dedi.

Kartal Belediyesi yetkilileri de bina ilgili “riskli bina raporu” bulunmadığını, imar barışına da başvuru yapılmadığını, belediyeye bina ile ilgili iletilmiş hiçbir şikayet de bulunmadığını açıkladılar.

Bakanlar olay yerine gidiyor

Erdoğan’ın talimatıyla İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum olay yerine gidiyor.

Yayın yasağı geldi

T.C. İstanbul Anadolu Sulh Ceza Hakimliğinin kararı ile Kartal'da çöken binaya ilişkin yayın yasağı getirildi.

Binali Yıldırım olay yerine geldi

Yıldırım, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın konuyu takip ettiğini açıklarken, “Aşırı iştah yüzünden kurallara uymadan yapılmış bir binanın üzerine tedbir almadan ilave yaparsanız büyük bir riskle karşı karşa kalırsınız” ifadelerini kullandı.

İki bakan ise enkaz altında kalanlar için iyi dileklerini ileterek ölenlerin ailelerine başsağlığı diledi.

Validen acı haber: 2 ölü, 6 yaralı

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, "2 kişi hayatını kaybetti, 6 kişi yaralı kurtarıldı." açıklamasında bulundu.

İlgili Haberler