İsrail'e, uçak benzini ve jet yakıtı da gönderiyormuşuz!

İsrail'e, uçak benzini ve jet yakıtı da gönderiyormuşuz!
Ticaret Bakanlığı, İsrail ile ihracata kısıtlama getirildiğini duyurdu. Kısıtlama getirilen mallar listesinde ise yok yok... İnşaat demirinden çelik ve tel malzemeleri yanı sıra İsrail'e gönderilen çimentoya da kısıtlama getirildi. Listede en dikkat çeken ürün grubu ise uçak benzini jet yakıtı da oldu. Gazze'yi yok eden İsrail'e uçak benzini ve jet yakıtı gönderilemeyecek.

Ticaret Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, İsrail'e yönelik kararın gerekçeleri ve ihracat kısıtlaması uygulanacak ürün gruplarına yer verildi.

Bakanlık açıklamasında, İsrail'in 7 Ekim 2023'ten bu yana Gazze Şeridi'nde yürüttüğü ve ayrım gözetmeden masum Filistin halkına, sivil yerleşim yerlerine yönelik topyekün katliamında hayatını kaybeden Filistinlilerin sayısının 33 bini, yaralı sayısının da yüz binleri geçtiği belirtilen açıklamada, bunların büyük çoğunluğunun kadın ve çocuklardan oluştuğu vurgulandı.

thumbs-b-c-9a3c601ce2a6de36e1b04fcb7111a87b.webp
Türkiye'nin İsrail'e ihracatı bu yılın ilk 2 ayında 771 milyon dolar oldu.

KARAR BUGÜNDEN İTİBAREN GEÇERLİ

Özellikle BM Güvenlik Konseyi ve Uluslararası Adalet Divanı'nın söz konusu kararlarının hukuken bağlayıcı olduğu vurgulanan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Türkiye, tüm bu kararların uygulanmasının takipçisi olacağını defaatle açıkladı. Bu doğrultuda, Türkiye, 9 Nisan 2024'ten itibaren, ilk aşamada belirtilen ürün grupları altında yer alan ürünlerin İsrail'e ihracatını kısıtlama kararı almış bulunmaktadır.

Bu kararın gerekleri Ticaret Bakanlığı tarafından derhal yürütülecektir. Bu karar, İsrail, uluslararası hukuktan kaynaklanan yükümlülükleri çerçevesinde, Gazze'de derhal ateşkes ilan edene ve Gazze Şeridi'ne yeterli miktarda ve kesintisiz insani yardım akışına izin verinceye kadar yürürlükte kalacaktır."

LİSTEDE TEL DE VAR, VİNÇ DE, JET YAKITI DA..!

08-2024-03-mart-750.webp

Kaynak:AA

Etiketler :