İçişleri Bakanlığı'ndan 81 ile yılbaşı genelgesi

İçişleri Bakanlığı'ndan 81 ile yılbaşı genelgesi
İçişleri Bakanlığı, 81 il valiliğine 'Yılbaşı Tebirleri' konulu genelge gönderdi. Genelgeye göre kaçak içkiüretimi, dağıtımı ve satışına yönelik denetimler sıkılaştırılacak. 30 Aralık'ta başlayacak denetimler 1 Ocak 2023'te sona erecek. 3 gün boyunca 81 bin 219 ekip, 490 bin 435 personel görev yapacak.

İçişleri Bakanlığı tarafından 81 ilin valiliklerine gönderilen genelgeye göre turistik yerler, alışveriş merkezleri, pazar yerleri, hava alanı, deniz limanı, metro, gar gibi alanlarda denetimler artırılacak.

Kaçak/sahte alkol üretimi, dağıtımı ve satışına yönelik denetimler sıkılaştırılacak. Trafik akışının yoğunlaşacağı güzergahlarında ilave trafik tedbirleri planlanacak. Güvenlik ve Acil Durumlar Koordinasyon Merkezi Başkanlığı (GAMER) tarafından özellikle yılbaşı gecesi uygulama ve denetim faaliyetlerinin takibi sağlanacak.

490 bin personel görev alacak

Genelgede şu ifadeler yer aldı:

''Yılbaşı gecesinin huzur ve güven içinde geçirilmesi için denetimler 30 Aralık’ta başlayacak 1 Ocak’ta sona erecek. Denetimlerde Jandarma Genel Komutanlığı; Emniyet Genel Müdürlüğü, Sahil Güvenlik Komutanlığından olmak üzere 3 gün boyunca toplam 81 bin 219 ekip ve 490 bin 435 personel görev yapacak. Yasa dışı bahis oyunlarının engellenmesine yönelik uygulamalar artırılacak. Kış turizminin yoğun olarak yaşandığı yerlerde ve Doğu Ekspresi gibi turizm taşımacılığında son zamanlarda yoğun talep gören tren hatlarında ilave güvenlik tedbirleri planlanmış, Bu çerçevede vatandaşlarımız ve ülkemize turizm maksadıyla gelen yabancıların güvenli seyahat etmelerinin sağlanacak. Düzensiz göç/göçmen kaçakçılığı ile mücadele amacıyla; pasaport/pasaport yerine geçen belge veya yol izin belgesi olmadan seyahat eden yabancılara yönelik kontroller sıkılaştırılacak."

Kaynak:halktv.com.tr

Etiketler :