İçişleri Bakanlığı yetkilileri: Hijyenik ped satışı yasak değil
Haber Giriş: | Haber Güncelleme: 09.05.2021 11:36

İçişleri Bakanlığı yetkilileri: Hijyenik ped satışı yasak değil

Tam kapanmada gelen market genelgesiyle temel ihtiyaç dışındaki ürünlerin satışının yasaklanmasının ardından, ped satışlarının da yasaklaması tartışma yaratmıştı. İçişleri Bakanlığı, "Öyle bir yasak yok" dedi.

Sokağa çıkma kısıtlaması kapsamında marketlerde zorunlu temel ihtiyaçlar dışındaki ürünlerin satışının yasaklanmasının ardından, bazı marketler ped satışı yapmamaya başladı. İçişleri Bakanlığı yetkilileri, pedin hijyenik madde kategorisinde olduğunu belirterek, "Öyle bir yasak yok" değerlendirmesinde bulundu.

Hürriyet gazetesinden Ece Çelik’in haberine göre, zincir marketlerin bazı şubelerinde bant çekilen ürünler arasında hijyenik pedlerin yer alması tepki çekti.

Konuşmamız Gerek Platformu Başkanı İlayda Eskitaşçıoğlu, "Genelge metninin hiçbir yerinde menstürel ürünler geçmediği için dev bir kafa karışıklığı yaşanıyor. Hijyenik ped, tampon gibi ürünler lüks kozmetik ürünü değil, temel ihtiyaçtır. Satış yasağının uygulanmaması gerekir” dedi.

İçişleri Bakanlığı yetkilileri de pedlerin hijyenik madde kategorisine girdiğini belirterek, "Öyle bir yasak yok” ifadesini kullandı.,

 

Gündem