İBB’nin yeni metro projesine Erdoğan'dan onay çıkmadı

Cumhurbaşkanlığı ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, İstanbul'a alınacak yeni metrobüs alımı ve yapılacak olan yeni metroya 1 yıldır onay vermiyor. Metro projesi bu yıl da Cumhurbaşkanlığı'nın yatırım programına alınmadı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 17 Ocak 2022 15:46
İBB’nin yeni metro projesine Erdoğan'dan onay çıkmadı

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul'a alınacak yeni metrobüs alımına ve yapılacak olan yeni metronun finansına onay vermemesine tepki gösterdi. İmamoğlu, “Milyonlarca vatandaşın kullanacağı İncirli-Sefaköy-Beylikdüzü metrosunun yapımını kimse engelleyemeyecek. Projeler hazır, yatırımcılar hazır, finansmanı hazır. Ama bir imza eksik. NEDEN?” dedi.

İBB, proje onay süreci hakkında açıklama yaptı. Açıklamada, İBB tarafından proje ve finansı hazırlanan, şehrin batı yakasındaki 3,5 milyon kişiye hizmet verecek 18,4 km'lik Sefaköy-Beylikdüzü-Tüyap Metrosu'nun Cumhurbaşkanlığı ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'ndan onay beklediği belirtilerek “6 raylı sistem hattıyla entegrasyon sağlayacak, metrobüs ve E-5 trafiğini rahatlatacak çok önemli proje, 1 yıla yakındır sadece imza bekliyor” denildi.

Proje revize edildi, finasman bulundu

Sözcü'den Özlem Güvemli'nin haberine göre, İstanbul'un raylı sistem açısından bugüne kadar hiçbir yatırım yapılmamış batı kesimindeki ilk metro hattının güncelliğini yitirmiş proje çalışmalarına, 2019'da hızla başlandığı, metrobüs hattını ve E-5 trafiğini rahatlatacak metronun proje ve fizibilite çalışmalarının Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü'nden (AYGM) gelen talep üzerine revize edildiği anlatıldı. Revize projenin Mart 2021'de yeniden bakanlığa gönderildiği, finansmanın da Mayıs 2021'de Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ile İBB arasında Yeşil Şehir Aksiyon Planı mutabakatı ile sağlanarak yatırım bütçesinin hazır hale getirildiği belirtildi.

Cumhurbaşkanlığı ile görüşüldü

İBB yönetiminin, AYGM'den cevap gelmemesi nedeniyle Kasım 2021'de Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı ile görüşmelerde bulunduğu ancak Cumhurbaşkanlığı'nın AYGM onayı olmadan inceleme ve onay sürecinin başlatılamayacağı bilgisini verdiği aktarıldı. Bu nedenle, tüm proje ve fizibilite çalışmaları hazır olan Sefaköy-Beylikdüzü-Tüyap Metrosu'nun 15 Ocak'ta açıklanan kamu yatırım programına dahil edilemediği belirtildi.

Metrobüsü ve E-5 trafiğini rahatlatacak

Açıklamada yer alan bilgilere göre Beylikdüzü – Çobançeşme arasında doğrudan metrobüs aksını takip edecek 18,43 km ve 10 istasyonlu Sefaköy-Beylikdüzü-Tüyap Metrosu, bu akstaki metrobüs yolculuğu talebini önemli ölçüde azaltacak.

Hattın, İstanbul'un doğu – batı aksında önemli yolculuk talebini karşılayan Yenikapı-Atatürk Havalimanı Hafif Metro Hattı ile entegre olmasıyla da Tarihi Yarımada'dan Büyükçekmece ve Beylikdüzü'ne kadar raylı sistem ulaşımı sağlanacak. Böylece, E5 üzerindeki araç trafiği önemli ölçüde azalacak. Yine hattın Esenyurt-Saadetdere uzatmasıyla, Kabataş-Mecidiyeköy-Mahmutbey-Esenyurt Metrosu'na entegrasyon sağlanacak. Bu bölüm de TEM üzerindeki araç yolculuklarını hafifletecek.

İBB, İncirli-Sefaköy Metrosu'na da talip

İBB, bu süreçte; önceki dönemde Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'na devredilen İncirli-Sefaköy Metrosu'nun yeniden belediyeye devri için de Ağustos ve Kasım 2020'de 2 defa Bakanlığa başvuruda bulundu. Bu talepte “İncirli-Sefaköy Raylı Sistem Hattı'nın Beylikdüzü'ne kadar uzatılarak tek hat olacak şekilde yapılması” belirtildi. Ancak, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'nın bu talebe de olumlu ya da olumsuz bir dönüş yapmadığı ifade edildi.