Hürriyet'te iki flaş ayrılık

Hürriyet'te iki flaş ayrılık
Demirören Medya'nın satın almasının ardından peş peşe ayrılıkların yaşandığı Hürriyet gazetesinden iki deneyimli isim daha yollarını ayırdı.

Hürriyet Washington Temsilcisi Cansu Çamlıbel ve Hürriyet Daily News Yayın Koordinatörü Emre Kızılkaya'nın yıllardır çalıştıkları kurumdan istifa ettiği öğrenildi.

Hürriyet Gazetesi Washington Temsilcisi Cansu Çamlıbel, bu sabah attığı bir tweet’le kararını duyurdu. Çamlıbel, “Hürriyet’e ve Washington Temsilciliği görevine kendi arzumla veda ettim. Yayın Yönetmenim Vahap Munyar’a gösterdiği anlayış için teşekkür ederim. Meslektaşlarıma ve her koşulda haberine sahip çıkan okura selamla, bir de üstat Orwell’e.. çünkü gerçeği söylemek devrimci bir eylemdir” mesajını paylaştı.

Hürriyet Daily News Yayın Koordinatörü Emre Kızılkaya'nın ise  yeni dönemde iletişim ve gazetecilik eğitimine yoğunlaşacağı öğrenildi.

Hürriyet’teki kariyerine 2003 yılında dış haberler editörü olarak başlayan Kızılkaya, dış haberler şefliğinin ardından Hürriyet’in dijital içerik koordinatörlüğünü yürüttü.

2015’ten itibaren Hürriyet’in dijitalleşme sürecinde ve özel içerik projelerinde yöneticilik yaptı.

11 yıldır hurriyet.com.tr’de köşe yazan Kızılkaya son görevinden önce de bir dönem, Türkiye’nin en köklü İngilizce gazetesi olan Hürriyet Daily News’ın yazı işleri müdürlüğünü yapmıştı. Bu dönemde Hürriyet Daily News, Türkiye’nin dijital erişimi en yüksek İngilizce gazetesi haline geldi.

Kızılkaya Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nden 2018’de internet/haber dalında Yılın Gazetecisi, 2017’de Yılın Dijital Köşe Yazarı ödüllerini aldı.

2019’da Harvard Üniversitesi tarafından Knight Nieman misafir araştırmacısı seçilen ilk Türk gazeteci olan Kızılkaya’nın çalışmaları, ABD merkezli Uluslararası Haber Medyası Derneği (INMA) tarafından “en iyi örnek” olarak gösterilmişti.

Kızılkaya’nın yorumları New York Times, The Guardian, Le Figaro gibi saygın gazeteler; BBC, CNN, Al Jazeera gibi televizyonlar; AFP, Reuters, AP gibi uluslararası ajanslar tarafından yayınlanmıştı.

Evli ve iki çocuk babası Kızılkaya, Viyana merkezli Uluslararası Basın Enstitüsü’nün (IPI) Türkiye komitesinde 2011’den beri görev yapıyor.