Halk TV Canlı Yayın
HDP’den kayyum atamalarına boykot kararı!
HDP Eş Genel Başkanı Temelli, kayyum atamalarına tepki için TBMM çalışmalarına katılmayacaklarını açıkladı.

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, belediyelere kayyum atamasını protesto etmek için TBMM çalışmalarına 3 gün boyunca katılmayacaklarını açıkladı.

Temelli, partisinin grup toplantısında Suriye’de bulunan tüm yabancı güçlerin bir an önce çekilmesi gerektiğini söyledi. Suriye’ye yönelik harekâta yönelik eleştirilerde bulunan Temelli, IŞİD konusunda çözüm üretilmesini istedi.

Temelli, “Adeta IŞİD’e can suyu oldular. O yüzden tüm dünyaya çağrı yapıyoruz. IŞİD ile mücadelede büyük bir dayanışma gösterilmelidir ama bütün dünya da unutmasın, Kobani’de IŞİD’i durduranlara karşı bu nankörlüğü yapamazsınız” diye konuştu.

‘ANAYASAL SUÇ'

HDP’li bazı belediyelere kayyum atanmasını eleştiren Temelli, "Kayyum bir anayasal suçtur. Bu anayasal suçtan bir an önce vazgeçilmesini ve tüm belediye eşbaşkanlarımızın göreve iade edilmesini istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Temelli, “Nerede bir mağdur, mazlum varsa önce onun hakkını savunacaksınız. Bunu yapmadığınız sürece ne halkın temsilcisi ne de milletvekili olabilirsiniz. O yüzden de 3 gün boyunca Meclis çalışmalarına katılmayacağız” dedi.