Hasat Sırasında Biçerdöver Alev Aldı, Buğday Ekili Alan Kül Oldu

Edirne Çalıköy'de çıkan yangın, biçerdöverden sıçrayan alevlerle 90 dekar buğday ekili alanı küle çevirdi, biçerdöver ise kullanılamaz hale geldi.

Edirne'nin Uzunköprü ilçesine bağlı Çalıköy'de dün akşam saatlerinde çıkan yakında 90 dekar buğday ekili alan kül oldu.

Tarladaki hasat esnasında biçerdöver makinasının arızalanması sonucu makinede çıkan alevler tarlaya sıçradı. İhbarın ardından olay yerine giden ekipler 2 saatlik müdahale ile yangını kontrol altına almayı başardılar.

71766-2.jpg

Yangında yaklaşık 90 dekar buğday ekili alan zarar görürken, biçerdöver ise kullanılamaz hale geldi.

İL TARIM MÜDÜRÜ: ÖNLEMLERİMİZİ ALALIM

Yangın çıkan bölgeye gelip incelmede bulunan Edirne İl Tarım ve Orman Müdürü Atilla Bayazıt, çıkan yangında 2 üreticiye ait 90 dekar ekili buğdayın tamamen yandığını belirterek, “Üreticilerimize geçmiş olsun. İlimizde buğday hasadının hızlı bir şekilde devam ettiği şu günlerde artan sıcaklıklarla biçerdöver, balya makinesi ve çeşitli nedenlerle meydana gelebilecek yangınların önlenebilmesi, çiftçilerimizin büyük emek ve alın teri ile yetiştirdiği milli servetimiz olan ürünlerimizin yangın nedeni ile yok olmaması için lütfen çok dikkatli olalım, önlemlerimizi alalım” dedi.

71766.jpg

Bölgeye ayrıca Keşan Kaymakamı ve Uzunköprü Kaymakam Vekili Cemalettin Yılmaz, Uzunköprü Belediye Başkanı Ediz Martin de geldi.

Kaynak:DHA