Ferit Demir'e Operasyon Geçirmiştim Diyen Bakan Anadolu'yu Turlamış

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki'nin İliç'e neden 9 gün sonra geldiniz eleştirilerine verdiği yanıt gündem oldu. Bakan, Halk TV Muhabiri Ferit Demir'in "İliç'e neden bugüne kadar gelmediniz?" sorusu üzerine sağlık sorunu olduğunu öne sürdü, ancak sosyal medyası, Özhaseki'yi boşa çıkardı.

Erzincan İliç'te maden kazasının yaşandığı alana kazanın 9. gününde gelen Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, neden bugüne kadar İliç'e gelmediği yönündeki eleştirilere yanıt verdi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, günler sonra maden faciasının yaşandığı İliç'e giderek çalışmalar hakkında bilgi verdi. Soru-cevap kısmında Bakan Özhaseki'ye Halk TV muhabiri Ferit Demir tarafından "İliç'e neden günler sonra geldiniz?" sorusu da yöneltildi.

zhaseki4.jpg

Özhaseki bu soruya, "1 ay kadar önce 8 saat süren bir operasyon geçirdim. Olayın olduğu gün 2 saatlik bir operasyon daha geçirdim. Gelmeme nedenim özel sağlık sorunlarım. Özür dilemem gerekirse bütün kamuoyundan özür dilerim" yanıtını verdi.

ozhaseki1.jpg

Halk Tv Muhabiri Ferit Demir, Özhaseki'nin bu yanıtından sonra sosyal medyasındaki paylaşımları incelediğini anlattı.

ozhaseki.jpg

Demir şöyle konuştu:

"Bakan 'Basın mısın' dedi, kısa bir süre duraksadı, duraksadıktan sonra soruya yanıt verdi.

Sayın Bakan dinlendiğini söyledi ancak biz, Özhaseki'nin sosyal medyasına baktık. Örnekolarak 6 gün önce İstanbul Ticaret Odası'nın sosyal medyasına katılmış. 24 saat önce Adana'da Osmaniye'de seçim çalışması yapmış, TOKİ anahtar teslim törenine katılmış.

Yani buraya Adana'ya gitmeden önce de gelebilirdi. Ya da İstanbul Ticaret Odası'nın toplantısına katılmadan önce de gelebilirmiş. O gerçek ortaya çıkıyor. Tabii biz gazeteci olarak sorulması gereken soruyu sorduk."

ALİ MAHİR BAŞARIR: BAKAN YALAN SÖYLER Mİ?

CHP Grup Başkanvekili Ali Mahir Başarır; Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki'nin Erzincan'daki çevre faciasından günler sonra bölgeye gitmesinin gerekçesini “13 Şubat'ta ameliyat olmasına’” bağladığını anımsatarak, “Mehmet Özhaseki, 14 Şubat’ta İstanbul Ticaret Odası ile Kentsel Dönüşüm İstişare toplantısı yapmış. 19 Şubat’ta Osmaniye’de törende. Bir bakan yalan söyler mi? 13 Şubat'ta ameliyat oldum, diyor bugün (21 Şubat) İliç'e gidiyor" diye tepki gösterdi.

CHP Grup Başkanvekili Ali Mahir Başarır; TBMM Genel Kurulu'nda Erzincan İliç'te yaşanan maden ve çevre faciasının üzerinden günler geçtikten sonra Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki'nin henüz bugün gittiğine işaret etti. CHP'li Başarır; Bakan Özhaseki'nin buna gerekçe olarak “13 Şubat'ta geçirdiği ameliyatı” gösterdiğini anımsatarak; şunları dile getirdi:

14 ŞUBAT ve 19 ŞUBAT’TA TOPLANTILARDA

“Bakan nihayet İliç’e vaziyet etti. Özür mahiyetinde, sağlık sebeplerim vardı, 13 Şubat’ta iki saatlik bir operasyon geçirdik, ameliyat olduk, dedi. Eğer öyleyse geçmiş olsun. Mehmet Özhaseki, 14 Şubat’ta İstanbul Ticaret Odası ile Kentsel Dönüşüm İstişare toplantısı yapmış. 19 Şubat’ta Osmaniye’de deprem konutları kura ve anahtar teslim törenindeymiş. Murat Kurum’un da, bu bakanın da çevreye ilişkin talanlarına bu ülke alışkın ama bir bakan yalan söyler mi? Türkiye’de infial yaratan bir facia meydana geliyor, 9 işçimiz hala o toprağın altında çıkıp çıkmayacağı belli değil, bugün İliç’e gidiyor, 13 Şubat’ta ameliyat oldum, diyor. Peki ameliyatlı bir şekilde İstanbul’da, Osmaniye’de oluyorsun da, 8 gün sonra bugün İliç’e gitmeye utanmıyor musun? Bugün iliç’e gidiyor, sağlık sebeplerinden dolayı gelemedim, diyor. Yalan değil mi? Bakan yalan söylemez.”

9 İŞÇİNİN AİLELERİ SENİN GİBİ GÜLMÜYOR

Konuşması sırasında AKP sıralarından milletvekillerinin gülerek cevap yetiştirmeleri üzerine Başarır sert çıktı:

“Çevre Bakanı bu faciadan sonra oraya gidemiyorsa, buralardaysa, sağlık sebeplerinden dolayı gitmedim diyorsa, neyi savunuyorsunuz? Ve gülüyorsunuz ama 9 işçinin aileleri senin gibi gülmüyor, sırıtmıyor. Bir umutla bekliyor. Ne kadar komik değil mi? Ne kadar komik!”