Fail cephesinden tanık sandalyesine! IŞİD'in Türkiye emiri Ankara Katliamı davasında dinlendi

Fail cephesinden tanık sandalyesine! IŞİD'in Türkiye emiri Ankara Katliamı davasında dinlendi
IŞİD'in 10 Ekim 2015'te 103 kişinin ölmesine neden olduğu Ankara Katliamı davasının bugün görülen duruşmasında IŞİD'in Türkiye Emiri Kasım Güler tanık olarak dinlendi.

Ankara 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde, Ankara Katliamı ile ilgili ana davadan dosyası ayrılan firari 16 sanık ile 'örgüt yöneticiliği' suçundan 18 yıl hapse çarptırılan sanık Erman Ekici'nin, 'insanlığa karşı suç' ve 'kasten öldürme' suçlarından yargılanmasına devam edildi. Önceki celse verilen ara karar gereği, başka bir dosyadan tutuklu yargılanan IŞİD'in Türkiye emiri Kasım Güler, duruşmaya Sincan Ceza ve İnfaz Kurumu'ndan SEGBİS'le katıldı.

Örgütün infazcısıyla tanıştığını kabul etti

Güler, 2014 yılında Suriye'ye giderek IŞİD'e katıldığı, 2015 yılı haziran ayında da yaralanarak hastanede 3 ay yattığını söyledi. Mahkeme başkanının bazı örgüt üyelerini sorması üzerine Güler, IŞİD'in sınır emiri İlhami Balı'yı Adana Ceza İnfaz Kurumu'nda birlikte tutuklu kaldığı dönemden tanıdığını, örgütün infazcısı Ahmet Güneş'le de tanıştığını söyledi. SEGBİS sisteminde yaşanan sorunlar nedeniyle ifadesi tam olarak alınamayan Güler'in bir sonraki celsede, duruşma salonunda hazır bulundurulmasına karar verildi.

Siyasilerin dinlenilmesi talebi reddedildi

Müşteki (şikayetçi) avukatları, dönemin başbakanı Ahmet Davutoğlu ile bazı siyasilerin dinlenmesini talep etti. Avukat beyanlarının ardından kararını açıklayan mahkeme, Erman Ekici'nin tutukluluk halinin devamına karar verilirken CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ile Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ'ın tanık olarak dinlenmesi talebini de reddederek, duruşmayı erteledi.

Kaynak:DHA

Etiketler :