DSP'ye geçenlere Kılıçdaroğlu'ndan tepki

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, DSP'nin tekliflerini kabul etmediğini duyurdu.

Yayınlanma:
Güncelleme: 00 0000 00:00
DSP'ye geçenlere Kılıçdaroğlu'ndan tepki

Habertürk'ten Muharrem Sarıkaya, CHP lideri Kılıçdaroğlu ile yaptığı görüşmeyi bugünkü köşesine taşıdı. Yazının ilgili kısmı şöyle:

Kamuoyunun gündeminde olan güncel, CHP açısından da sıkıntılı konuya, aday göstermediklerinin DSP’ye geçip, aynı yerden aday olma çabalarına getirdim.

Çok da önemser havada olmadığını hissedince biraz üsteledim.

CHP lideri ise aldırış etmeyen, önemsemez tutumunu değiştirmedi, DSP ile de ittifak yapmak için uğraş verdiğini, ancak sonuç alamadıklarını bildirdi.

“Genel Başkan Yardımcımız Seyit Torun DSP’ye gitti ve teklifimizi iletti ama olmadı, kabul etmediler” dedi.

Ardından da gayet rahat bir ses tonuyla ekledi:

“DSP siyasi bir parti kendi tercihidir. Ben özel eleştiriyi getirecek durumda değilim.”

“DSP’den aday olmaları, CHP’li adayın oylarından eksiltip, kazanmanızın önünü keser mi?” diye sordum yanıtı şöyle oldu:

“Onu vatandaş takdir edecek. Geçmişte de benzer olaylara tanıklık ettik. Bazı belediyeleri ne CHP ne de DSP aldı; ikisinin de hiç arzu etmeyeceği biri kazandı. Ama seçimi kaybettikten sonra o kişiler de dönüp CHP’ye geldi, üye olmak istedi. Ben bunu halka bırakıyorum. Halkın takdirine sunuyorum. Halk düşünecek, kendi kararını verecek, ben inanıyorum en doğruyu da yapacak...”

Sorunun burada kalmayıp, parti içinde de farklı bir örneğinin yaşandığını anımsattım

Deniz Zeyrek, Kılıçdaroğlu , CHP'li bazı isimlerin aday gösterilmeyince DSP'den aday olmaları konusunda "Kılıçdaroğlu, DSP'nin adaylarının Millet İttifakı'nı etkilemeyeceğin idüşünüyor." dedi.

"DSP'yi eleştiremeyiz, DSP sonuçta bir siyasi parti ve bir seçim var, aday gösteriyor... Burada bizim yorum yapabileceğimiz insanlar CHP'liler. Yani aday gösterilmedikleri için başka partiye giden CHP'lilere sitemkar. Kızgın değil, sitemkar. Konuşmasından onu anladım. Kılıçdaroğlu, Yılmaz Özdil'in dünkü (Geçmiş seçimlerde sosyal demokrat partilerin birden fazla aday çıkararak oyları böldüğünü hatırlattığı) yazısına atıfta bulundu, 'Özdil'in yazısındaki somut örneklere baksınlar' dedi. Onlar da kazanamaz, bizi de çok yıpratmaz dedi."

Cumhur İttifakı'nda bazı illerin tek adaya dönüşmesinin Millet İttifakı'nın lehine bir durum yaratacağını düşünüyor. Kılıçdaroğlu, "Parti değiştirmek etik ve ahlaki değil. " diye konuştu.