Diyarbakır ve Mardin’deki yangından kurtarılan hayvanların tedavisi sürüyor

Mardin ve Diyarbakır sınırları arasında çıkan ve 15 kişinin yaşamı yitirdiği yangın felaketinde yaralanan hayvanların tedavileri Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki Hayvan Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’nde devam ediyor.

Diyarbakır'ın Çınar ilçesine bağlı kırsal Köksalan Mahallesi'nde 20 Haziran'da gece yarısı çıkan yangın, rüzgarın etkisiyle Bağacık, Yazçiçeği, Ağaçsever mahalleleri ile Mardin’in Mazıdağı ilçesine bağlı Yücebağ ve Yetkinler Mahallesi'ne sıçradı. Bu büyük felakette 15 kişi yaşamını yitirdi, 73 kişi yaralandı. Hastanelerdeki tedavilerinin ardından 70 kişi taburcu edilirken, 3 kişinin tedavileri hala devam ediyor.

UMUT KESİLEN HAYVANLAR KESİME GÖNDERİLDİ

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, yangında 14 bin 900 dönüm arazinin etkilendiğini, Köksalan Mahallesi'nde 924 küçükbaş hayvanın öldüğünü ve tedavi edilemeyecek durumda ağır yaralı 83 küçükbaş hayvanın Et ve Süt Kurumu'na kesime gönderildiğini açıkladı.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Daire Başkanlığı Hayvan Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi, yangından yaralı kurtulan hayvanların tedavisi için yoğun çaba sarf ediyor. Sağlık İşleri Daire Başkanlığı’nın verilerine göre, yangında birçok büyükbaş ve küçükbaş hayvanın yanı sıra doğal yaşamın önemli bir parçası olan farklı türde canlılar da hayatını kaybetti.

Yangın söndürme çalışmaları sırasında 2 veteriner hekim ve 3 saha çalışanıyla birlikte Van ve Mardin Büyükşehir Belediyeleri ile Dicle Üniversitesi ekipleri de ilkyardım çalışmalarında yer aldı. Ekipler, yangın bölgesinde birçok hayvanın tedavisini gerçekleştirdi. İlk müdahalenin ardından yaralı hayvanlar Hayvan Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi'ne nakledildi ve İstanbul Beşiktaş Belediyesi’nden gelen ekiplerin de katkısıyla tedavileri sürdürüldü.

Kaynak:ANKA