Davutoğlu'ndan 4 bakan kararına ilk yorum; 'Oyunu Bozduk'

Davutoğlu'ndan 4 bakan kararına ilk yorum; 'Oyunu Bozduk'
Başbakan Ahmet Davutoğlu, yolsuzluk iddiasıyla AK Partili 4 eski bakanın Yüce Divan'a gönderilmesi talebini 5'e karşı 9 oyla reddeden Meclis Komisyonu'nun kararı için, "Konuyu objektif bir şekilde ele aldılar ve vicdanlarıyla karar...
Başbakan Ahmet Davutoğlu, yolsuzluk iddiasıyla AK Partili 4 eski bakanın Yüce Divan'a gönderilmesi talebini 5'e karşı 9 oyla reddeden Meclis Komisyonu'nun kararı için, "Konuyu objektif bir şekilde ele aldılar ve vicdanlarıyla karar verdiler. Bu karar herkesin saygı duyması ve sonuçlarını beklemesi lazım" dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu,  AK Parti Grup Toplantısı'nda MİT'i tebrik ettiği sırada AK Parti izleyici sıralarından “İşte ordu işte komutan” sloganları yükseldi. Davutoğlu bu sloganlara, “İşte millet işte hizmetkarınız” cevabını verdi.

İşte Davutoğlu’nun konuşmasında şu konular öne çıktı:

HDP'YE BAŞSAĞLIĞI

Yeni yıl ile birlikte TBMM olarak ilk kaybımız verdik. HDP Milletvekili Murat Bozlak’ı kaybettik. Taziyelerimi iletiyorum. Kayıp astsubayımızı da MİT’in başarılı bir operasyonu ile yurda getirdik. Milli İstihbarat Teşkilatımızı bir kez daha kutluyorum.

GÜN HESAP VERME GÜNÜDÜR

Bir sene önceyi göz önüne getirin. Geçen sene o vakitlerde biz TBMM'de çalışırken birileri de 19 Ocak’ta yapacakları MİT TIR'larına yönelik operasyonların çalışması içindeydi. Gün hesap verme günüdür. Herkes bilsin biz hesap sorma makamındayız. Ne yapmak istiyorlardı? İç ve dış işbirlikçileriyle üç hedefleri vardı, siyasi istikrarsızlık doğurmak ekonomik kriz çıkartmak ve Türkiye’yi uluslararası alanda yalnızlaştırmak. Bu hedeflere ulaşamadılar. Ulaşamayacaklar.

12 yıllık bizim en büyük başarımız demokratik istikrardı. 9 kez milletimizin önüne gittik ve her seferinde milletimiz teveccüh gösterdi. Geçmişte olduğu gibi bir takım odalara kapanarak mühendislik yapmaya çalıştılar, başarısız oldular. Hala arayış içindeler. Ama bir yıl sonra bu sene başında gür bir sesle diyoruz ki elhamdülillah millet emanete sahip çıkmıştır.

Ak Parti grubumuzun her bir ferdini bağrıma basıyorum. 2002’den beri her türlü tuzağa karşı en büyük dayanağımız millet en büyük gücümüz AK Parti grubu olmuştur.

İleride Türki siyasetinin tarihçesi yazıldığında AK parti grubunun her bir ferdi bu tarihe adını altın harflerle yazdıracaktır.

“EKONOMİNİN GÜCÜ AK PARTİ’NİN TEMİZ SİYASETİ”

Enflasyonda iniş trendi devam edecek. İstanbul borsası son iki yılın rekorunu kırdı. Dün bu iki rekorla Türk ekonomisi sağlamlığını ispat etti. Cari açık 10 yıl içinde yüzde 37 düştü.

Artık Türk ekonomisi her zamankinden daha güçlüdür. Çünkü bu ekonominin gücü kaynağı AK parti kadrolarının temiz siyasetidir.

Bunun arkasında o ekonomiyi ahlakla yürüten o kadrolar var.

Sayın Bahçeli kendi dönemini hatılasın. ‘Yolsuzluk’ dediğinde biz 2001 krizini hatırlatırız. Hortumları, bir gecede yüzde 1000’lere çıkan faizleri hatırlatırız Ekonomik kriz bekleyenlere mesajımız çok açıktır: Daha çok beklerler. Biz bu toprakların bereketini temsil ediyoruz.

“ULUSLARARASI MEDYA KARALAMAK İSTEDİ”

Bunu Van Minute kadar götürebilirsiniz ama son dört yılda uluslar arası medyanın her türlü karalamasına maruz kaldık. Tek hedefleri vardı bir başarı hikayesini karalamak. Neden? Soğuk savaştan bu yana İslam dünyası hep bir kara dünya olarak nitelendirildi. Bir hikaye tüm bu algıyı bozdu. Ak Partinin başarı hikayesi sürekli karalanan İslam dünyası mazlum milletlerin hepsinde bir ümit uyandırdı. Bu başarı hikayesini karalama çabası var.

Bu bir yıl içinde iki iddia sürekli gündeme tutuldu: 1 - Otoriterleşme iddiası 2- Türkiye’nin teröre destek verdiği iddiası. Ortadoğu’daki gençler Ak Parti’nin başarı hikayesini görerek yola çıktılar.

Biz biliyoruz ki, Somalili’nin kalbinde de AK parti var, Filistin’de Suriye’de de kalplerinde ay yıldız var.

Makedonya’da bana demişlerdi ki, ‘bize bayrak gönderir misiniz.’ Ben de dedim ki sadece bayrak değil isteyen herkese bayrakla beraber, Türkçe mealli Kuran-ı Kerim ve Türkçe sözlük de göndereceğiz.

BİR DARBE SÜRECİYDİ

Bu oyunlar bozduk biz. Ve bugün Türkiye demokratik istikrarını ispat etmiş ekonomik kalkınması sürdüren bir ülkedir. Bu imajı bozacak he türlü çalışmanın karşısındayız.

Komisyon kararı hangi yönde olmuş olsaydı dahi, geçen sene yaşadıklarımız ve 7 Şubat MİT Müsteşarının ifadeye çağrılması, Gezi provokasyonu, 17-25 Aralık provokasyonları, Dışişlerinin dinlenmesi bir darbe süreciydi bir vesayet kurma çabasıydı.

Birileri Türkiye’de demö0krasiye darbe vurmak istedi. Türkiye’nin uluslararası itibarını bozmak istediler.

Bu darbe teşebbüsü akim kalmıştır ve bunu yapanlar tarih ve millet önünde hem mahcup hem de mahkumdurlar.

Paralel çete bu hesaplar içine girmişken tek başına değildi. Muhalefetle işbirliği yaptı. Hiçbir gelişme bu gerçeği örtemez.

Türkiye’de AK parti istikrarı savunurken CHP ve MHP bu paralel çeteyle seçimlere koalisyonla girdiler.

CHP’YE ŞİŞLİ ELEŞTİRİSİ

Şişli’ye bir bakın. Aralarında bir protokol yapıyorlar. Yeni seçilen başkanın görevi eski başkanın oğluna bırakması için. Sonra bu bozuluyor, araya mafya giriyor ve hepsi sonunda ortaya çıkıyor.

Burada bir babadan oğula geçene vesayet kültürü var. Şişli’de bile bunu başaramayanlar Türkiye’de bunu başarabilirler mi?

2 aydır Şişli sorunun çözemediler. Çünkü bu zihniyet sorunu. Bunların hiçbir zaman demokratik zihniyetleri olmadı.

“KOMİSYONA MÜDAHALE ETMEDİK”

Geçen sene bakanlarla ilgili iddialar ortaya atıldığında bakanlar görevlerinden istifa ettiler. Ak Parti’nin talebiyle soruşturma komisyonu kuruldu. Komisyon kurulduktan sonra ihsası reyde bulunmak suçtur.

Biz bu süreç içinde hiçbir şekilde komisyona müdahil olmadık, komisyon üyelerine telkinde bulunmadık. Ama muhalefete baktığınızda her gün ihsası reyde bulundular. Soruşturma komisyonu çalışırken ihsası reyde bulunmak suçtur.

Şimdi herkesin rapora saygı duyması gerekir. Yüce meclisimiz kararını aynı hukuki normlar içinde verecek.

Küçük hesaplar içine girenlerin yaptığı kampanyaya dikkatinizi çekmek isterim. Bir şekilde kendi kanaatleri yönünde meclisi ve Ak Parti kadrolarını yönlendirme gayreti içinde olanlar var.

Bilemeleri gereken şey şu Ak Parti bir vicdan, ahlak ve reform hareketidir.

'GEÇME NAMERD KÖPRÜSÜ'NDEN... 

Davutoğlu; ''Birileri AK Parti içinde bir tartışma çıkarmak isterse onlara vereceğimiz cevap da açıktır…

4.Murat’a atfedilen güzel bir söz vardır:

Geçme namerd köprüsünden

Koaparsın su seni,

Yatma tilki gölgesinde

Ko yesin aslan seni.

Biz tilki gölgesinde hiçbir zaman yatmadık. Ak Parti birliğini hiç bozmadı. Yoluna hep kendi tayin ettiği şekilde devam etti.

Bizim milletimiz de bizi asla aslanlara yem etmedi. Biz aslanlara karşı mücadele ettik ama arkamızda hep milletin gücü vardı''dedi