Dağcının Cenazesi, Ağrı Dağı'ndan 5 Gün Sonra Çıkarıldı

Dağcının Cenazesi, Ağrı Dağı'ndan 5 Gün Sonra Çıkarıldı
14 Haziran'da Ağrı Dağı'na tırmanan 3 dağcıdan biri, iddiaya göre düşerek hayatını kaybetti. Cansız bedenine ulaşmak ise 5 gün süren bir çalışmanın ardından mümkün oldu.

Ağrı Dağı'nda 14 Haziran sabahı zirve tırmanışı sonrasında dönüşe geçen 3 İranlı dağcıdan 47 yaşındaki Ekber Helil, kayarak düşerek hayatını kaybetti. 5 gün sonra ulaşılabilen İranlı dağcının cenazesi 400 metre halatla çekilip, at sırtında aşağı indirildi.

70186-2.jpg

İran'dan gelen dağcılar, 5 bin 137 metre yüksekliğindeki zirveye ulaştıktan sonra inişe geçti. Ancak 14 Haziran sabahı, 4 bin 600 metre civarında Ekber Helil'in kaza sonucu düşmesiyle trajik bir olay yaşandı. Cenazenin bulunduğu bölgeye ulaşmak için jandarma, AFAD ve UMKE ekipleri seferber oldu.

Kurtarma çalışmaları, zorlu hava koşulları nedeniyle gecikti. Ancak Van'dan gelen polis helikopteri destek verince, İranlı dağcının cenazesine erişim sağlanabildi.

70186-1.jpg

Çığ riski ve taş düşmesi gibi tehlikelerle karşı karşıya kalan ekipler, halatlarla cenazeye ulaşarak yaklaşık 400 metre çekim yaptı. Cenaze daha sonra bir atın sırtına bağlanarak 3 bin 200 metrelik kamp alanına taşındı.

Burada sağlık ekipleri tarafından yapılan ilk müdahalenin ardından İranlı dağcının cenazesi, Doğubayazıt Devlet Hastanesi morguna götürüldü.

Kaynak:DHA