CHP'li Başarır torpil iddiasını Meclis'e taşıdı

CHP Mersin milletvekili Ali Mahir Başarır, AKP Tarsus İlçe Başkanı'nın Tarsus Adliyesi'nde zabıt katipliği için AKP Mersin milletvekilinden torpil yapılmasına ilişkin yazılı belge göndermesini meclis gündemine taşıdı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 00 0000 00:00
CHP'li Başarır torpil iddiasını Meclis'e taşıdı

CHP Mersin Milletvekili ve Anayasa Komisyonu Üyesi Ali Mahir Başarır, AKP Tarsus İlçe Başkanı’nın Tarsus Adliyesi'nde zabıt katipliği için AKP Mersin miletvekilinden torpil yapılmasına ilişkin yazılı belge göndermesini meclis gündemine taşıdı.

İşte önergenin tam metni:

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Adalet Bakanı Abdülhamit Gül tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını saygılarımla dilerim.

8.01.2019

Ali Mahir Başarır

Mersin Milletvekili

Seçim bölgem olan Mersin İli Tarsus İlçesi’nde AKP İlçe Başkanı olarak görev yapan İbrahim Gül’ün imzası ile AKP Mersin Milletvekili Ali Cumhur Taşkın’dan çeşitli yerlerde zabıt kâtipliği alımı için bazı vatandaşlar adına sözlü mülakatta torpil talep ettiğine dair belgelerin fotoğrafları internet haber sitesi olan Odatv’de yayınlanmıştır.

Torpil talebinde olan AKP Tarsus İlçe Başkanı İbrahim Gül olayı doğrulayarak Odatv’ye; ““Vatandaş gelip bizden yardım istiyor. Biz de isimleri vekile iletiyoruz. Pek netice alamıyoruz. İlgilenmezsen kırılıyorlar. KPSS sonucu da tutmuyor. Dost, arkadaş diye, başka bir şey değil. Herhangi bir avantaj sağlamıyor. Komisyon zaten yeterli fiziki şartları yoksa eliyor” açıklamasında bulunmuştur.

Haberde yer alan, AKP Tarsus İlçe Başkanı tarafından torpil yapılması istenilen kişiler Tarsus Adliye’sinde göreve başlamıştır.

Daha önceleri de avukatlıktan hâkim ve savcılığa geçiş için AKP’li birçok avukatın mülakatlarda daha başarılı olduğu da basında yer almıştı. Bu ve buna benzer daha birçok olay yazılı ve görsel basında geniş yer bulmuştu. Yaşanan bu olaylar,  AKP örgütlerinin vatandaşlar arasında ayrımcılık yaptığının açık ve somut göstergesidir.

Bu çerçevede;

  • AKP Tarsus İlçe Başkanı’nın AKP Mersin Milletvekili Ali Cumhur Taşkın’a, torpil yapılması için talepte bulunduğu kişilerin göreve başladığı dikkate alındığında, söz konusu ilçe başkanı ve talebi yerine getiren kişi ya da kişiler hakkında herhangi bir yasal işlem başlatılmış mıdır? Başlatılmışsa sonuçları ne olmuştur? Başlatılmamış ise gerekçeleri nelerdir?
  • AKP Tarsus İlçe Başkanı’nın zabıt kâtipliği için işe başlaması adına torpil yapılmasını istediği kişilerden herhangi bir rüşvet alıp almadığı incelenmiş midir? İncelenmiş ise sonuçları ne olmuştur?
  • AKP Tarsus İlçe Başkanı’nın başka kimler için, hangi yerlerde, hangi görevler için kimlerden torpil istediği araştırılmış mıdır? Araştırılmış ise sonuçları ne olmuştur? Araştırılmamış ise araştırılması düşünülmekte midir?
  • Yapılan bu torpil uygulaması ile söz konusu yerlerde göreve başlamak için çabalayan vatandaşlarımızın hakları gasp edilmiş sayılmaz mı?
  • Torpil istenen kişilerin tamamı göreve başladığına göre, hak ve hukukun yerine getirilmesi adına sınavlar iptal edilip yeniden yapılması düşünülmekte midir?
  • Mersin İli Tarsus İlçesi’nde olduğu gibi tüm Türkiye genelinde AKP İl ya da ilçe başkanları tarafından bu ve benzeri torpil olaylarının gerçekleşip gerçekleşmediği konusunda bir çalışma başlatmayı düşünüyor musunuz?

Adliyelerde zabıt katipliği alımı için, AKP İlçe başkanları tarafından gönderilen torpil listesinde ismin yazılması şartı aranmakta mıdır?