CHP'li Ali Mahir Başarır'dan Silivri Cezaevi raporu

CHP Mersin Milletvekili ve Anayasa Komisyonu Üyesi Av. Ali Mahir Başarır, Silivri Cezaevinde tutuklu bulunan Barış Terkoğlu, Barış Pehlivan, Hülya Kılınç, Murat Ağırel ve Osman Kavala’yı ziyaret etti.

Yayınlanma:
Güncelleme: 11 Mart 2020 10:32
CHP'li Ali Mahir Başarır'dan Silivri Cezaevi raporu

CHP’li Başarır, yapmış olduğu Silivri Cezaevi ziyaretleri sonrası bir rapor hazırlayarak, raporu Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’na sundu.

CHP’li Başarır, gazetecilerin, daha önce sosyal medyada yer almış ve bir milletvekili tarafından da açıkça isimleri ifade edilen MİT mensubu şehitlerin haberini yapmaları gerekçesiyle, MİT Kanununun 27. maddesini ihlal etmekten tutuklu olmasının aklın ve mantığın dışında olduğunu belirtti. CHP’li Başarır “Hele hele kaymakam, vali, AKP İl Başkanı, kamu görevlilerinin şehitlerimizin resimlerini de yakalarına takarak cenazeye katıldıklarını düşünürsek, gazetecilerin tutuklanmasının ne kadar akıl dışı olduğunu daha net ortaya koymuş oluruz” dedi.

Asıl tutuklanma nedenleri çıkaracakları "Metastaz 2" adlı kitap 

CHP ‘li Başarır Silivri Cezaevinde Barış Terkoğlu ve Barış Pehlivan ile yapmış olduğu görüşmelerde, her iki gazetecinin de günlerce teknik ve fiziki takibe alındıkları bilgilerini verdiğini aktardı. Daha önce iki gazetecinin de “Metastaz” adlı kitabı çıkardığı ve bu kitapta, devletin tüm kurumlarına sızan cemaat ve tarikatların köşe başlarını nasıl tuttuklarından, hangi cemaat ve tarikatın hangi kurumda egemen olduklarından bahsedildiğini hatırlatan Başarır, iki gazetecinin de asıl yeni çıkaracakları “Metastaz 2” adlı kitap nedeniyle tutuklandığını söyledi. CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, “Metastaz 2 “adlı kitapta da Barışların, İstanbul adliyesi, cumhurbaşkanının avukatlarıyla olan ilişkiler, pelikan örgütü ve FETÖ borsasını irdelediklerini belirtti. Asıl tutuklanmalarının da MİT sırları değil bu sebeple olduğunun bir kez daha altını çizdiğini belirtti.

Murat Ağırel'in tutuklanma nedeni ise çıkardığı "Sarmal" adlı kitap

Aynı dava kapsamında tutuklanan Yeniçağ Gazetesi yazarı Murat Ağırel ile de uzun bir görüşme yapan CHP’li Başarır, “Ağırel’in  tutuklanmasının asıl nedeni, Barışlarda olduğu gibi MİT sırlarından dolayı olmayıp kısa bir süre önce kaleme aldığı “Sarmal” isimli kitabında;  SETA, TÜRGEV, TUGVA gibi vakıfların devlet ile olan ilişkileri, devletten aktarılan paralar, Necmettin Bilal Erdoğan’ın bu vakıflardaki rolü, isim isim vakıf yöneticilerinin ifşa edilmesi, bu örgütün yapısı, nereden para aldıkları, yolsuzlukların boyutunun açıklanmasıdır” dedi.

Tek suçu edindiği bilgiyi Odatv ile paylaşması 

Yine aynı davadan tutuklanan Gazeteci Hülya Kılınç ile görüşen Başarır, Sayın Kılınç’ın dönem dönem  OdaTV ‘ye haber yollayan 20 yıllık bir gazeteci olduğunu belirtti. Bu olayla tek ilgisinin, söz konusu MİT görevlisinin cenazesi ile ilgi bilgiyi OdaTV ile paylaşması olduğunu belirtti.

Kavala'ya yapılanlar hukuk adına utanç verici bir durumdur

Beraat kararı verildiği gün , Anayasal düzeni bozmaya teşebbüsten ve son olarak da   “casusluk” suçlamasıyla tutuklanan Osman Kavala ile de görüşen CHP’li Başarır, “savcılık, beraat kararı verildiği gün Sayın Kavala hakkında ifade bile almaksızın yurtdışı çıkış yasağı kararı vermiştir. Beraat ettikten sonra bu tedbir, neden göz önünde bulundurulmaksızın tutuklamaya dönüştürülür anlamakta bir ceza hukukçusu olarak güçlük çekmekteyim. Kaldı ki soruşturma kapsamında kendisinin ifadesini bile almadan peşinen verilen yurtdışı çıkış yasağı kararı dünya hukuk tarihinde bir ilktir ve hukuk adına utanç verici bir durumdur”

Pelikan Grubu araştırılmalıdır

CHP’li Ali Mahir Başarır, FETÖ gibi devlete sızan bir terör örgütüyle mücadele edilirken şimdi de karşımıza yargıyı şekillendirdiği iddia edilen Pelikan Grubu’nun ortaya çıktığını ifade etti.

CHP’li Başarır , “Pelikan grubunun içerisinde birçok hakim ve savcı olduğu, söz konusu grubun vakıflarla, iş adamlarıyla, devlet ihalelerinin alınması konusu ile çok ciddi ilişkiler içerisinde olduğu iddiaları araştırılmalıdır” dedi.