Cezaevlerindeki tutuklular oy kullanamayacak

YSK, üç kez aksi kararı almış olmasına rağmen yerel seçimlerde, cezaevlerindeki tutukluların oy kullanamayacağına ilişkin karar aldı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 00 0000 00:00
Cezaevlerindeki tutuklular oy kullanamayacak

AKP’nin başvurusu üzerine toplanan Yüksek Seçim Kurulu (YSK) cezaevindeki tutukluların oy kullanamayacağına yönelik bir karara imza attı.

BirGün'den Hüseyin Şimşek'in haberine göre; YSK, 31 Mart yerel seçimlerinde cezaevlerinde bulunan tutuklu mahkumların oy kullanamayacağına yönelik karar aldı. Henüz resmi açıklama yapılmamasına karşın, “kayıtlı oldukları seçim bölgelerinde bulunan cezaevlerindeki tutuklular hariç” diğer tutuklular oy kullanamayacak.

Kararın YSK’nin bir “tutum değişikliğine” işaret ettiğini ifade eden eski YSK üyesi ve HDP Milletvekili Mehmet Rüştü Tiryaki, “Özellikle politik tutukluların birçoğu farklı cezaevlerinde tutuluyor. YSK, 2005, 2009 ve 2014 yıllarında yaptığı toplantılarda tam tersi kararlar almıştı. Üstelik tutukluların oy kullanacağına ilişkin bu kararlar oy birliğiyle alınmıştı. Şimdi ise seçme ve seçilme hakları ellerinden alınıyor” diye konuştu.

Adalet Bakanlığı’nın son verilerine göre cezaevlerinde toplamda 270 bini aşkın tutuklu ve hükümlü bulunuyor.