Çeşme'de Makilik Alanda Korkutan Yangın

Çeşme'de çıkan makilik yangını, kuvvetli rüzgarın müdahaleyi zorlaştırmasına rağmen 3.5 saatlik yoğun çaba sonucunda kontrol altına alındı.

Sıcak havaların artışı ve iklim değişikliği günlerdir yangınlara sebep oluyor. Artan sıcaklıklar, kuraklık ve rant projeleri, yangın riskini artırarak çevresel dengenin bozulmasına yol açıyor. Bir yangında İzmir'in Çeşme ilçesinde makilik ve otluk alanda çıktı.

Reisdere Mahallesi yakınındaki makilik alanda henüz belirlenemeyen bir nedenle başlayan yangın, saat 03.00 sıralarında görenler tarafından İzmir Orman Bölge Müdürlüğü'ne bildirildi.

KUVVETLİ RÜZGAR MÜDAHALEYİ ZORLAŞTIRDI

Yangına ilk müdahale ekipleri sevk edilirken, bölgede etkili olan kuvvetli rüzgarın söndürme çalışmalarını zorlaştırdığı bildirildi. 11 arazöz, 2 su ikmal aracı ve 1 dozer ile müdahaleye başlanırken, sabahın ilk ışıklarında havalanan 1 helikopterin de yangın söndürme çalışmalarına katıldığı belirtildi.

MÜCADELE 3.5 SAAT SÜRDÜ

Yangın, ekiplerin yoğun çabaları sonucunda 3.5 saatlik bir müdahalenin ardından kontrol altına alındı. İtfaiye ekipleri ve orman yangınlarıyla mücadele timlerinin koordineli çalışmasıyla yangının büyümeden kontrol altına alınması sağlandı.

Kaynak:DHA