Canan Karatay'dan Çay Severlere Şok Uyarı: "Yemek Sonrası Sakın İçmeyin!"

Canan Karatay'dan Çay Severlere Şok Uyarı: "Yemek Sonrası Sakın İçmeyin!"
Açıklamalarıyla gündeme gelen İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, halsizlik, baş ağrısı ve sürekli uyuklama haliyle ilgili uyarılarda bulundu. Prof. Dr. Karatay, yemeklerden hemen sonra çay içenlerle ilgili kritik uyarı yaptı.

Yaptığı açıklamalarla sık sık gündeme gelen Prof. Dr. Canan Karatay, halsizlik sorunuyla ilgili konuştu. Son zamanlarda pek çok kişi halsizlik, baş ağrısı ve sürekli uyku haliyle ilgili şikayetlerde bulunuyor. İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, 'kansızlık' (anemi) sorununa dikkat çekerek "Ülkemizde pandemi halinde" ifadesini kullandı.

canan-karatay.jpg

"EN BÜYÜK OLAY GLUTEN"

Karatay yaptığı açıklamada şunları söyledi:

"Virüslerin pandemisi diye kıyametler koptu. Ama kansızlığın pandemisi daha konuşulmuyor. Ülkemizde hakikaten bilhassa doğurganlık çağındaki hanımlarda, adet kanamalarının başlamasından sonra, emziren annelerde ve her türlü ameliyattan sonra kansızlık oluşuyor. Yiyecek ve içecekler de kansızlığa neden olabiliyor. En büyük olay da glutendir.

canan-karatay2.jpg

KANSIZLIĞIN BELİRTİSİ NEDİR?

Eğer kronik olarak 'demir' eksikliğiniz varsa, kronik bir şekilde kansızlıktan muzdarip iseniz bilin ki gluten entoleransınız var. Yani bağırsaklardan yeterli bir şekilde yedikleriniz sağlıklı da yeseniz dahi emilmiyor. Bir de kaza geçirdiğimiz zaman kan kaybettiğimizde, hastaneye yattığımızda, bilhassa ameliyatlardan sonra çok şiddetli kansızlıklar ve halsizlikler görüyoruz. Belirtileri nedir? Kansızlığın en büyük belirtisi halsizlik, uyku fazlalığıdır. Devamlı uyumak isteriz. Yorgunluk görülür. Bir de kişiler sık sık hastalanmaktadır. Çünkü bağışıklık sistemini de etkiliyor."

canan-karatay3.jpg

YEMEKTEN HEMEN SONRA ÇAY İÇMEYİN!

Karatay, yemekten sonra hemen çay içilmemesi konusunda uyardı. Karatay, çayın tüketildiğinde kırmızı ette bulunan demirin emilmemesine neden olduğunu ifade ederek "Türkiye'deki yaygın kansızlığın en önemli sebeplerinden biri budur" dedi.