Binali Yıldırım’dan istifa açıklaması

Medya kuruluşlarının temsilcileri ile biraraya gelen Binali Yıldırım istifasına ilişkin, "Hukukun olduğu yerde etik konuşulmaz" dedi

Yayınlanma:
Güncelleme: 00 0000 00:00
Binali Yıldırım’dan istifa açıklaması

AKP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı olan TBMM Başkanı Binali Yıldırım, medya kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya geldiği toplantıda yerel seçimlere ilişkin açıklamalarda bulundu.

Yıldırım’ın konuşmasının satır başları şu şekilde;

Yıldırım, CHP adayı Ekrem İmamoğlu’nu aradığını belirterek, “Başarı diledim. Tebrik ettim” dedi.

“31 Mart seçimleriyle beraber yeni bir dönemin, belki bir 25 yıl daha sürecek yeni dönemin kapılarını aralamayı hedefliyoruz” diyen Yıldırım, “İstanbul’u dinleyeceğiz, gözlerimiz kapalı değil. Gözlerimiz açık İstanbul’u dinleyeceğiz, kulaklarımız delik İstanbul’u dinleyeceğiz. Bu seçimlerin bir genel seçim havasına dönüştürülmesi, referanduma dönüştürülmesi, bana göre İstanbul’a yapılabilecek bir iyilik değildir. İstanbul’un konularının, dünya şehrinin konularının güme gitmesi beni çok üzer. Bu bakımdan, kampanya boyunca bu alanda kalmaya devam edeceğim. Mecbur kalmadıkça bu alan dışındaki konularda çok fazla mesai harcamayacağım” ifadelerini kullandı

“İstanbul’da ‘sorun nedir’ diye sordurdum vatandaşlara. Birinci şey; ulaşım ve trafik. İstisnasız bütün ilçelerde, her yerde ulaşım ve trafik telaffuz edilen sorun.”

“Binali olarak geldim. Kasımpaşa’da, burada Binali Yıldırım oldum. Her türlü sorunuzu cevaplamaya amadeyim. Her şeyi sorabilirsiniz. İsterseniz ayakkabı numaramı da sorun. Kaç yaşında olduğumu sorun. Kaç torunum olduğunu sorun. Hobilerimi, korkularımı sorun. Ne sorarsanız sorun, hiçbir sınırlama yok. Ama daha çok İstanbul’u sorun. İstanbul’un yeni vizyonu, yeni hizmet dönemini de bir şekilde ‘Endüstri 4.0’a benzer, ‘İstanbul 4.0’ olarak kabul edebiliriz. ‘İstanbul 4.0’ın içinde neler var, bunları zaman içerisinde konuşacağız, değerlendireceğiz.”

Yıldırım, belediye başkan adayı olması sonrası Meclis Başkanlığı’ndan istifası tartışmalarına ilişkin, “Hukukun olduğu yerde etik konuşulmaz. TBMM Başkanlığı’ndan istifa etmeme konusundaki kararlılığımda değişiklik yok.” dedi.

UBER ÇIKIŞI: TEKNOLOJİNİN GETİRDİĞİ KONFOR

Basın mensuplarının Uber’le ilgili sorusuna cevap veren Yıldırım, “80’li yıllarda iki taksim vardı. Taksiler şehrimizin aynasıdır. Taksicilerin gözden geçirilmesi lazım. Eğitim, standartlar, güvenlik yönleriyle yapılması gereken çok işler var. Uber, teknolojinin bize getirdiği bir konfor. Bunu da yok sayamayız. Buralarda düzenleme lazım. Bunları yapacağız, sıkıntı çıkacağını zannetmiyorum” diye konuştu.