Binali Yıldırım'dan Cemevi açılışı: Adımda Ali var

Binali Yıldırım'dan Cemevi açılışı: Adımda Ali var
AKP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, Kavakpınar Cemevi’nin açılış töreninde yaptığı konuşmada, “Adımın içindeki ‘Ali’ var ya hem çok büyük gurur hem çok büyük mutluluk hem de çok büyük sorumluluk

AKP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, Kavakpınar Cemevi’nin açılış töreninde yaptığı konuşmada, “Adımın içindeki ‘Ali’ var ya hem çok büyük gurur hem çok büyük mutluluk hem de çok büyük sorumluluk. Velhasıl komşumuz bu adı vererek çıtayı yükseltmiş” dedi. 

AKP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, Pendik’te bulunan Kavakpınar Cemevi’nin açılış törenine katıldı.

Törene Pendik Belediye Başkanı Kenan Şahin, AKP Pendik Belediye Başkan Adayı Ahmet Cin ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Programda konuşma yapan Binali Yıldırım, katılanları selamlayarak, “Cem demek bir araya gelmek demek, birleşmek demek. Adında birlik olan bir evin, Cemevi’nin açılışına Binali kardeşinizi de çağırdığınız için teşekkür ediyorum. Siz benim adımın hikayesini biliyordunuz, yine de ben şöyle bir hatırlatma yapayım. Ben Erzincan’ın Kayı köyünde büyüdüm ama doğduğum yer Sivas’ın sınırlarında. Benim adımı koyan da komşumuz Binali, benim adımı koymuş. Rahmetli anam da çok iyi bir insan olduğu için adımı onun adını koymuş. Alevi Sünni birlikte yaşayan, bu kültürü bilen ve beraberce yaşayan bir gelenekten geliyorum. Yan yana, can cana yaşadık. Ben bu kültürün içinde büyüdüm” dedi.

'Adımdaki ‘Ali’ hem çok büyük gurur, hem çok büyük sorumluluk'

“Hz. Ali., Hz. Peygamberimizin yol arkadaşı, can yoldaşı. Adımın içinde o ‘Ali’ var ya hem çok büyük gurur, hem çok büyük mutluluk, hem de çok büyük bir sorumluluk. Velhasıl komşumuz bu adı vererek çıtayı epeyce yükseltmiş” diyen Yıldırım, “Biz birbirimizin çocuklarına isim verecek kadar yakınız. Biz birlikte yaşadık, birlikte yaşamaya da ilelebet devam edeceğiz. Türkiye’nin geleceğinde de yarınlarında da beraber olacağız. Bu topraklarda nefret, ayrımcılık hayat bulamaz. Ayrımcılığın karşısında daha fazla kenetleneceğiz, daha fazla beraber olacağız. Birlikte Türkiye olacağız” diye konuştu.

Yıldırım, “Oturup her türlü konumuzu görüşeceğiz, her şeyimizi konuşacağız. Paylaşacak çok şeyimiz var, ayrışacak hiçbir şeyimizi yok. Milletimizin birbirine kulak vermesini sağladık. Ayrı gayrı yapmadan, burada yaşayan Alevisi Sünnisi 73 millet biriz, beraberiz, kardeşiz. Bunu belediye başkanımız başarmış. Biz de aynı şekilde bu çalışmaları beraber yapacağız. Devletin vatandaşı dinlemesi gerekiyor. Vatandaşın devlete derdini anlatması gerekiyor. Şimdi bu kardeşliği daha da ileriye götürmenin, bağları daha da kuvvetlendirmenin zamanı gelmiştir. Birbirimizi dinleyeceğiz canlar, birbirimizi anlayacağız canlar” ifadelerini kullandı.

İHA

60 Saniyede Gün Özeti

Etiketler :