Bekçilere geniş yetki tanıyan düzenleme yine Meclis'te

Bekçilere geniş yetki tanıyan düzenleme yine Meclis'te
Bekçilere silah kullanma, araç durdurma, kimlik sorma gibi geniş yetkiler tanıyan düzenlemeyi görüşecek Meclis’in diğer gündemi ise İkinci Yargı Paketi olacak.

Koronavirüs salgını nedeniyle çalışmalarına ‘ara’ veren ve geçtiğimiz salı günü yeniden mesaiye başlayan TBMM Genel Kurulu’nun gündeminde bu hafta yine çarşı ve mahalle bekçileri düzenlemesine ilişkin kanun teklifi yer alacak.

Teklifin Meclis’teki görüşmeleri, 8. madde üzerinden devam edecek. Düzenlemeye göre, çarşı ve mahalle bekçileri, görev bölgelerinde ve çalışma saatleri içinde kişileri, araçları durdurabilecek, kimlik sorabilecek. Düzenleme kabul edilmesi halinde bekçilere, ‘halkın sükun ve istirahatini bozanları, başkalarını rahatsız edenleri’ engelleme, sokak, geçit ve meydanları tıkayarak trafiğe engel olan taşıtları ve diğer engellerin kaldırılmasını sağlama yetkileri de verilecek.

Silah ve zor kullanma yetkisi

Bekçiler, ayrıca ‘zor ve silah kullanma’ yetkisine sahip bulunacak, genel kolluk kuvvetlerine yardımcı olacak. Jandarma teşkilatında istihdam edilen çarşı ve mahalle bekçileri, jandarma hizmetleri sınıfına dahil edilecek. Haftalık çalışma süreleri ise 40 saat olacak. Emniyet ve asayişin gerektirdiği durumlarda haftada bir gün istirahat verilmek kaydıyla bu süre artırılabilecek. Bekçilere en az 3 ay süreli temel ve hazırlayıcı eğitimler verilecek.

Genel Kurulda, Sayıştay için üye seçimi yapılacak. Meclis’te Sayıştay üyeliği için 5 kişi seçilecek. Seçimler gizli oylamayla yapılacak.

İkinci yargı paketi gündemde

Ayrıca Genel Kurul gündemine, kamuoyunda ikinci yargı paketi olarak bilinen ve 4 Haziran Perşembe günü Adalet Komisyonu’nda kabul edilen Hukuk Muhakemeleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun Teklifi’nin gelmesi bekleniyor. Teklife göre, “yargılamayla ilgili kişilerin korunmaya değer üstün bir menfaatinin bulunması” halinde, duruşmaların bir kısmı veya tamamı gizli olarak yapılacak.

Varlık fonu raporları görüşülecek

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Türkiye Varlık Fonu Yönetimi AŞ’nin Kurulması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun uyarınca, Türkiye Varlık Fonu Yönetimi AŞ ile Türkiye Varlık Fonunun 2018 Yılı Mali Tabloları ve Faaliyetleri ile ilgili Denetim Raporlarının Sunulduğuna Dair Cumhurbaşkanlığı Tezkeresi, 9 Haziran Salı günü görüşülecek.

Etiketler :