Bakan Soylu, peşine düştüğü silahları unuttu

Bakan Soylu, peşine düştüğü silahları unuttu
İçişleri Bakanı Soylu’nun Mart 2020’de “ülke genelinde arandığını” açıkladığı silahlarla ilgili iktidar kayıtsız kaldı. İçişleri Bakanlığı konuya ilişkin soruları yine yanıtsız bıraktı.

FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişiminde bazı silahların kaybolduğu ve dağıtıldığı iddiaları, Ankara’da işlenen bir cinayetle gündeme geldi. Yargıya taşınan olayda, 15 Temmuz gecesi 16 silahın kaybolduğu belirlendi. Konuyu Meclis’e taşıyan CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşcıer’in Ocak 2019’da verdiği soru önergesini Mart 2020’de yanıtlayan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, silahların “ülke genelinde arandığını” belirtti.

Cumhur İttifakı'ndan araştırma önergelerine ret

Cumhuriyet gazetesinden Sefa Uyar'ın haberine göre, organize suç örgütü lideri Sedat Peker ise Temmuz 2021’de yaptığı açıklamada Soylu’nun talimatıyla 15 Temmuz sonrasında da silah dağıtıldığını iddia etti. Tartışmalar sürerken açıklama yapan İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, Jandarma Genel Komutanlığı envanterinde kayıtlı yedi silahın darbeciler tarafından gasp edildiğini ve çatışmalarda kaybolduğunu, Ankara Emniyet Müdürlüğü envantarine kayıtlı 16, İstanbul Emniyet Müdürlüğü envanterine kayıtlı bir silahın kayıp olduğunu söyledi. Ancak Meclis’te verilen araştırma önergeleri, Kasım 2021’de AKP ve MHP’nin oylarıyla reddedildi. Bütçe görüşmeleri sırasında silah dağıtıldığı iddialarını reddeden Soylu ise “15 Temmuz’da İçişleri Bakanı olmadığını” söyleyerek “Benim talimatımla bir silah dağıtılmadı” dedi.

Bakanlık sorulara yanıt vermiyor

Tüm açıklamalara ve gelişmelere karşın tartışma son bulmuş değil. İçişleri Bakanlığı, 9 Temmuz 2021’de CİMER üzerinden konuya ilişkin yapılan bilgi edinme başvurusuna hiçbir yanıt vermedi. Yasal olarak 15 gün içinde yanıtlanması gereken başvuru, aynı gün içinde CİMER tarafından bakanlığa yönlendirilse de bir yıl bir gün geçmesine karşın halen yanıtlanmadı. Kayıp silahların durumu, kayıp ruhsatlı silahların sayısı ve organize suç örgütü lideri Peker’in kayıp silahların dağıtıldığına ilişkin iddiaları yer alan başvuruda, şu sorular yer alıyor: “Kaç silah kayıp? Söz konusu silahlar bulundu mu? Aramaya ilişkin inceleme tamamlandı mı? Türkiye’de kaç ruhsatlı silah kayıp? Peker’in kaydı olmayan silahların dağıtıldığına yönelik iddialarına ilişkin inceleme yapıldı mı?”