Aslıhan Sinem Çiçek'in ölümüyle ilgili ilk duruşma görüldü

Aslıhan Sinem Çiçek'in ölümüyle ilgili ilk duruşma görüldü
İzmir'de yaralı şekilde kaldırıldığı hastanede hayatını kaybeden Aslıhan Sinem Çiçek'in ölümüyle ilgili ilk duruşma görüldü. Baba Çiçek, kızının istismardan kaçarken yaralandığını söyledi.

İzmir'de evden iş görüşmesi için Aslıhan Sinem Çiçek'ten haber alamayan ailesi polise başvurdu. Arama sonucunda Çiçek, bir hastanede bulundu ancak bir gün sonra hastanede hayatını kaybetti. Konuyla ilgili yürütülen soruşturma sonucu iddianame hazırlandı.

İzmir 11'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nce kabul edilen iddianamede şüphelilerden Cem A. için 'nitelikli cinsel saldırı' ve 'kişiyi hürriyetinden yoksun kılma' suçlarından 19 yıla kadar, Burak Kaya için ise 'yağma' suçundan 15 yıla kadar hapis cezası talep edildi. İddianamede, sanıklar hakkında 'olası kastla öldürme' suçundan ise kovuşturmaya yer olmadığı belirtildi. Konuyla ilgili davanın ilk duruşması bugün görüldü. Baba Çiçek, iki şüphelinin birbirini tanıdığını ve ortak hareket ettiğini öne sürdü.

İki şüpheli için toplam 34 yıla kadar hapis istendi

Bayraklı ilçesinde yaşayan Aslıhan Sinem Çiçek, geçen yıl 26 Temmuz'da Bornova'daki iş görüşmesine gitmek için evden çıktı. Eve dönmeyen Çiçek'e ulaşmayan babası Serdar Çiçek, polise kayıp başvurusunda bulundu. Ekipler, Çiçek'in Ege Üniversitesi Hastanesi'nde olduğunu tespit etti. Çiçek bir gün sonra hastanede yaşamını yitirdi. Çiçek'in ölümüyle ilgili ekipler, Burak Kaya'yı gözaltına aldı. Çiçek'in telefonu üzerinde bulunan Kaya, sorgusunda kendisinin öldürmediğini söyledi ve emniyetteki işlemlerinin ardından sevk edildiği adliyede Sulh Ceza Hakimliği'nce 'gasp' suçundan tutuklandı.

Olayla ilgili yapılan araştırmada, Çiçek'in son olarak beyaz bir hafif ticari araca bindiği tespit edildi. Aracın geçtiği noktaları inceleyen ekipler, Cem A.'ya ulaştı. Belirlenen adrese operasyon yapan ekipler, şüpheliyi gözaltına aldı. Polisteki işlemlerinin ardından 'nitelikli cinsel saldırı' suçlamasıyla adliyeye sevk Cem A., adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Ayağına elektronik kelepçe takılan Cem A.'ya, konutunu terk etmemek başta olmak üzere yurt dışına çıkma yasağı konuldu. Soruşturma kapsamında gözaltına alınan Cem A.'nın kuzeni Diyar A. da mahkemece adli kontrol şartıyla serbest kaldı. Burak Kaya için istenilen adli tıp raporunda kanında ve idrarında uyuşturucu madde tespit edildi. Kaya, 27 Ekim'de savcının istemiyle yurt dışı çıkış yasağıyla tahliye edildi, ancak ilerleyen süreçte başka bir suçtan hüküm giyerek cezaevine girdi.

Olayla ilgili yürütülen soruşturmanın ardından hazırlanan iddianame, İzmir 11'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nce kabul edildi. İddianamede, şüphelilerden Cem A. için 19 yıla kadar, Burak Kaya için ise 15 yıla kadar hapis cezası talep edildi.

Ormanda bulundu

İddianamede, 26 Temmuz'da 112 çağrı merkezine gelen ihbarda, otoyoldan Bornova Çiğli yönüne giderken Bayraklı Tünelleri çıkışında sağ tarafta genç bir kızın olduğu, sağlıklı görünmediği, arabaların önüne atladığının bildirilmesi üzerine kolluk görevlilerinin olay yerine intikal ettikleri ve Aslıhan Sinem Çiçek'in ormanda yerde yatar durumda, vücudunda yaralar, elbisesinde kan izleri olduğu, bildirildiği yer aldı. Çiçek'in polislere kendisine bir kişinin tecavüz etmeye çalıştığını ve sonrasında bilincinin kapandığını söylediği de kaydedildi.

İddianamede ayrıca, Burak Kaya'nın üzerindeki kan izleriyle ilgili ise yardım etmek istediği Çiçek'in kendisine saldırması sonucu oluştuğunu söylediği belirtildi. Burak Kaya'nın üst aramasında Çiçek'e ait cep telefonu, motosiklette ise 30 santim uzunluğunda bir bıçak ile kanlı bir yeşil mont bulundu. Yapılan incelemede monttaki kanın Çiçek'e ait olmadığı da iddianamede yer aldı.

'Yardım ederken üzerime kan bulaştı'

Davanın ilk duruşması, bugün görüldü. Bir başka suçtan cezaevinde olan Burak Kaya, taraf avukatları ve Aslıhan Sinem Çiçek'in babası Serdar ile annesi Remziye Çiçek salonda hazır bulunurken, Cem A. ise Aydın’ın Didim ilçesi adliyesinden SEGBİS ile bağlandı. Sanık Cem A. ifadesinde, Çiçek ile birlikte vakit geçirdiklerini, alkol ya da uyuşturucu kullanmadıklarını öne sürdü.

Duruşmada söz verilen sanık Burak Kaya ise hem Aslıhan Sinem Çiçek'i hem de diğer sanık Cem A.'yı tanımadığını söyledi. Kaya, "O gün şansa Aslıhan'la karşılaştım. Otoyolun ortasında duruyordu. Araba çarpmaması için ambulansı aradım. Orta şeritten kenara çektim. Ona yardım etmek istedim. Benzinim bitmişti, Aslıhan'a su almak için olay yerinden ayrıldım. Polisleri görünce de tekrar olay yerine geldim. Dere kenarında bir telefon buldum. Gelen polislere bu telefonu teslim ettim. Aslıhan'ı otoyoldan bariyerlere çekerken üzerime kan bulaştı. Bunu polislere de söyledim. Ben sadece ona yardım etmek istedim. Yağma suçundan dava açıldı ama bu doğru değil. Aslıhan'ı otoyol kenarına çekerken bana tokat attı. O sırada üzerime kan bulaştı" dedi.

'Birlikte hareket ediyorlar'

Aslıhan'ın babası Serdar Çiçek ise "Kızım Cem A. ile buluşmadan önce bu kadar uyuşturucu alması durumunda zaten ölmüş olurdu" dedi. 'Aslıhan'a uyuşturucu vermedim" diyen Cem A.'nın yalan söylediğini belirten Çiçek, "Kuzeni ve yanındakiler, uyuşturucu verip, kızımdan faydalanmaya çalışmış. Kızım kendini savunurken camı kırıp elini kesmiş ve olay yerinden kaçmış. 21.30 gibi evden çıkmış. Uyuşturucunun etkisiyle otobana çıkmış. Bu da kamerada görünüyor. Bu nedenlerden dolayı sanık Cem A.'dan şikayetçiyim" ifadelerini kullandı.

Sanık Burak Kaya'dan da şikayetçi olduğunu belirten Serdar Çiçek, olay günü sanığın otobanda kızıyla denk gelmesinin imkansız olduğunu söyledi. Çiçek, diğer sanık Cem A. ile tanıştıklarını ve birlikte hareket ettiklerini düşündüğünü belirttiği Burak Kaya'nın da kızına cinsel saldırıda bulunduğunu öne sürdü.

Tarafların dinlenmesinin ardından mahkeme heyeti, diğer tanıkların dinlenmesi için duruşmayı 30 Mayıs'a erteledi.

Kaynak:DHA