'Aşılandım' maskelerinden sonra Kültür Bakanlığından 'aşırma fotoğraf' skandalı

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın paylaştığı müze kart üzerinde bulunan Galata Kulesi görselinin kendisine ait olduğunu ve telifi ödenmeden Shutterstock isimli fotoğraf depolama sitesinden alındığını iddia eden İlker Canikligil isimli fotoğrafçı, "Fotoğraf benim, şimdi ne olacak?" paylaşımında bulundu.

Yayınlanma:
Güncelleme: 06 Temmuz 2021 17:15
'Aşılandım' maskelerinden sonra Kültür Bakanlığından 'aşırma fotoğraf' skandalı

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın, “Keyfini çıkarın; aşılandım” videosundan sonra tepki çeken bir paylaşımda daha bulundu. Müze Kart üzerinde kullanılan Galata Kulesi fotoğrafına telif ödemeden kullanan Kültür ve Turizm Bakanlığı, fotoğrafın sahibi tarafından deşifre edildi. 

29761fb5-17bc-4f2a-b697-aa7bbb4a3453-1.jpg

Fotoğraf yatay çevrilmiş, yazılar ters görünüyor

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın, “Tüm müzelerimiz; Millî Eğitim Bakanlığına bağlı öğretmenler ile 18 yaş altı ve 65 yaş üstü vatandaşlarımız için ücretsiz,  Diğer vatandaşlarımız içinse yıllık ziyaret bedeli 60₺'dir” paylaşımında bulunması üzerine bir sosyal medya kullanıcısı fotoğrafı kendisinin çektiğini ve parasının ödenmediğini vurguladı.

'Parasını ödemediği için üstünde logoyla paylaşmış'

Bakanlığın Twitter paylaşımını alıntılayan Emre Ecevit isimli kullanıcı, “Günlerce “CHP Shutterstock'tan fotoğraf almış” diyenler bakanlığın paylaşımındaki müze kartında Shutterstock parasını ödemediği için üstünde logoyla paylaşmış lol” yazdı.

'Umarım kartı böyle basmamışlardır'

Açıklamalarına devam eden Ecevit, şöyle konuştu:

"Kartın üstünde de belediye CHP'ye geçince İBB'den gasp edildikten sonra giriş ücreti 30 liradan 100 liraya yükseltilen Galata Kulesi var. Bari 1 tane 100 lira çekin arasından da tasarımı çalmayın.

Umarım kartı böyle basmamışlardır da milyon turiste rezil olmayız. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın elinde müze kartına basacak 1 tane kaliteli Galata Kulesi ve Ayasofya fotoğrafı olmaması da cabası. Tebrikler gerçekten"

Fotoğrafçı İlker Canikligil ise, Twitter hesabından “Görsel bana ait. Napim ben şimdi?” ifadelerini kullandı.