Ali Mahir Başarır: Demirören'in iddaa ihalesine girmesi tam bir skandaldır

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören’in “iddaa” ihalesine girmesini meclis gündemine taşıdı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 00 0000 00:00
Ali Mahir Başarır: Demirören'in iddaa ihalesine girmesi tam bir skandaldır

Yaşanan olayı tam bir skandal olarak nitelendiren Ali Mahir Başarır önergesinde; “Halen Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı koltuğunda oturan bir kişinin söz konusu ihaleye girmesi etik olmamakla birlikte, bulunduğu konumdan dolayı ihale masasında kendi şirketine avantaj sağladığı aşikardır” açıklamalarına yer verdi.

Birçok Şaibeyi Beraberinde Getirmeyecek Midir?

CHP’li Başarır önergesinde, “Hakem atamaları yapan merkez hakem komitesi başkanını atayan, futbolcu ve takımlara verilen cezaları görüşen tahkim kurulunu belirleyen organın başındaki bir kişinin, iddia ihalesine girmesi birçok şaibeyi beraberinde getirmeyecek midir?” sorusunun yanıtlanmasını istedi.

CHP’li Başarır’ın Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlamasını istediği önergesi şöyle:

“İddaa” olarak bilinen “Spor Müsabakalarına Dayalı Sabit İhtimalli ve Müşterek Bahis Oyunlarının” özel hukuk tüzel kişilerine yaptırılması için gerçekleştirilen ihalede finale İnteltek-Turkcell Konsorsiyumu ve Demirören-Scientific Games kalmıştı. İhalenin kazananı ise bugün( 13 Şubat 2019 Çarşamba) yapılacak ikinci ne nihai oturumunda belli olacaktır.

Finale kalan Demirören ve Las Vegas Merkezli Scientific Games'in oluşturduğu Şans Girişim OGG'nin toplam hasılat üzerinden yüzde 2.1, Turkcell iştiraki Inteltek'in ise yüzde 1.4 teklif verdiği bildirilmişti. Daha sonra verilen 30 dakikalık sürenin ardından teklifler revize edildiği ve  Şans Girişim OGG’nin  teklifini yüzde 0.2'ye çektiği, Inteltek’in  ise yüzde 0,5 teklif verdiği basında yer almıştır.

Halen Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı koltuğunda oturan bir kişinin söz konusu ihaleye girmesi etik olmamakla birlikte, bulunduğu konumdan dolayı ihale masasında kendi şirketine avantaj sağladığı aşikardır. Türkiye’deki  futboldan sorumlu bir kişinin  birçok alanda olduğu gibi bu alanda da ticarete soyunması kabul edilebilir durum değildir.

Bu çerçevede;

  1. Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı’nın ihaleyi alma noktasında istifa edeceği iddia edilse bile söz konusu  ihaleye girmesi ne derecede ahlaki ve etiktir?
  2. Hakem atamaları yapan merkez hakem komitesi başkanını atayan, futbolcu ve takımlara verilen cezaları görüşen tahkim kurulunu belirleyen organın başındaki bir kişinin, iddia ihalesine girmesi birçok şaibeyi beraberinde getirmeyecek midir?
  3. Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı’nın iddia ihalesine girmesinden dolayı istifası istenecek midir?