Adalet Bakanından 'Madımak' Açıklaması

İnsanlık tarihinde kara bir leke olan Madımak Katliamı'nda son dava zamanaşımı nedeniyle düşürüldü. Karara tepkiler yağarken Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, açıklama yaptı.

2 Temmuz 1993'te 35 canın yakılarak öldürüldüğü Madımak Katliamı'nda son dava da 'zamanaşımı' gerekçesiyle düşürüldü.

Madımak Katliamı davasında duruşma savcısı 30 yıllık zamanaşımı süresinin dolduğunu gerekçe göstererek davanın düşmesini karar verdi.

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, 'utanç' kararıyla ilgili açıklama yaptı. Bakan Tunç şunları söyledi:

"Sivas davasında, firari üç sanığın davası zaman aşımı nedeniyle mahkeme kararını eleştirerek Sayın Cumhurbaşkanımıza suç ortağısınız beyanatında bulunuyor. Bu çok çirkin bir beyanat. 93 yılında meydana gelen bu elim olaylar esnasında Sivas davası süreci başladı. Gözaltına alınıp tutuklanan sanıklarla ilgili yargılama süreci o dönem başladı. Şu anda o sanıklar hükümlü konumunda. Cezalılar cezalarını çekmeye devam ediyor. Firari üç sanıkla ilgili yargılama gerçekleştirilemedi. Kırmızı bültenle uluslararası düzeyde aranmaları sağlandı.

Bu tür davalarda, özellikle insanlığa işlenen suçlar bakımından zaman aşımını kaldıran bir iktidarız biz. 1993 tarihinde yürürlükte olan ceza kanununa göre bu hüküm yoktu. 30 yıllık süre dolduğu için, sanıklar yakalanamayıp Türkiye'ye getirilemediği için mahkeme davanın düşmesine neden oldu. Bunu Cumhurbaşkanımızla ilişkilendirmek çirkin."

Etiketler :