5 cinayetin arkasından uyuşturucu baronlarının savaşı çıktı

Ankara’da bir cinayet zincirinin altından 'baronların savaşı' çıktı. Farklı zamanlarda işleyen 5 cinayetin altından kentte hakimiyet kurmak isteyen 2 farklı uyuşturucu çetesinin güç savaşında aralarında çete lideri ‘Dalin’ lakaplı İsmail Altun’un da bulunduğu 5 kişi öldürüldü.

Yayınlanma:
Güncelleme: 27 Eylül 2021 11:09
5 cinayetin arkasından uyuşturucu baronlarının savaşı çıktı

Yurt dışından getirdikleri uyuşturucuyu Ankara'da piyasaya süren, liderliğini ‘Dalin’ lakaplı İsmail Altun ile yine liderliğini Ünal Layık’ın yaptığı 2 uyuşturucu çetesi arasında güç savaşı çıktı. Aralarında çete lideri Altun’un da bulunduğu 5 kişi 2020 yılından sonra farklı tarihlerde silahlı saldırı sonucu öldürüldü.

Hürriyet'ten Fevzi Kızılkoyun'un haberine göre, çete lideri Altun’u adamlarına öldürttüğü iddia edilen diğer çete lideri Ünal Layık tutuklanarak cezaevine gönderildi. Layık, uyuşturucu çetesini cezaevinden yönetmeye devam ederken, öldürdükleri ‘Dalin’ lakaplı İsmail Altun’a ait uyuşturucuya da el koyarak piyasaya sürmeye devam ettiği ileri sürüldü.

4 aylık takip

Organize Suçlarla Mücadele ekipleri, cezaevindeki çete lideri Ünal Layık adına dışarıda işleri yürüten Musa Yiğit’i takibe aldı. Yaklaşık 4 aylık teknik ve fiziki takibin ardından başlatılan operasyonda, Yiğit’in de aralarında bulunduğu 29 kişi gözaltına alındı.

Villanın bahçesine uyuşturucu gömmüşler

Adliyeye sevk edilen şüphelilerden 12’si tutuklandı. Çetenin ana karargâhı olarak kullandığı şehirden uzak villaya yapılan baskında da çok miktarda uyuşturucu bulundu. Villanın bahçesinde, yakın bölgedeki tarlalarda yapılan kazılarda toprak altına gömülmüş çok miktarda esrar, eroin ve metamfetamin çıkarıldı. Operasyonda 9 adet ruhsatsız tabanca, 12 adet ruhsatsız av tüfeği ile antika değeri olan 2 silah da ele geçirildi.

İnfaz kararı verilen Afgan ikizlerden yanlış kişiyi öldürdüler

Uyuşturucu baronlarının güç savaşında bir de dram çıktı. Afganistan’dan kaçarak Türkiye’ye gelen ikizler Abdul Hak ve Abdul Hai Alkoda kardeşlerden Abdul Hak, uyuşturucu çetesine girdi. Çete lideri ‘Dalin’ lakaplı Altun’un öldürülmesinden sonra Abdul Hak’ın diğer çeteye bilgi sızdırdığı, ‘köstebek’ olduğu iddiasıyla hakkında infaz kararı çıktı. Çete, infaz kararının ardından Abdul Hak’ı öldürmeleri için 2 tetikçi görevlendirdi. Tetikçilerin, Abdul Hak’ı öldürmek için gittikleri evde Abdul Hak sandıkları ikizi Abdul Hai’yi silahla vurarak öldürdüğü ortaya çıktı.