15 Kişinin Öldüğü Yangın Elektrik Direğinden Çıkmış!

15 Kişinin Öldüğü Yangın Elektrik Direğinden Çıkmış!
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı Çınar ve Mazıdağı ilçeleri arasında çıkan yangına ilişkin bölgede başlattığı incelemeler sonucunda olay yeri raporunu tamamladı. Rapora göre yangının elektrik tellerinden çıktığı kanaatine varıldı.

Diyarbakır’ın Çınar İlçesi ile Mardin’in Mazıdağı İlçelerinde başlayan ve sabaha kadar süren yangın felaketiyle ilgili Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı Çınar ve Mazıdağı ilçeleri arasında çıkan yangına ilişkin bölgede başlattığı incelemeler sonucunda olay yeri raporunu tamamladı.

Rapora göre yangının elektrik tellerinden çıktığı kanaatine varıldı.

İtfaiye Daire Başkanlığı'nın hazırladığı olay yeri inceleme raporu Cumhuriyet Başsavcılığı ile de paylaşılacak.

RAPORUN DETAYLARI

28 ARAÇ VE 108 PERSONEL MÜDAHALE ETTİ

Rapora göre, 20 Haziran 2024 Perşembe günü saat 22.09’da itfaiyeye ihbar geldi. Saat 22.10’da ilk araç Çınar İtfaiye Amirliği’nden hareket etti. İtfaiye aracı saat 22.25’te yangın alanına ulaşarak müdahaleye başladı. İtfaiye Daire Başkanlığının Yenişehir, Kayapınar ve Bağlar itfaiye grupları, Park ve Bahçeler Daire Başkanlığı ile Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığından toplam 28 araç ve 108 personelle 280 ton su yangın alanına sevk edildi.

Hasar Tespit Komisyonu, ''Köksalan Mahallesi’nde yürüttüğü kapsamlı incelemeler neticesinde yangının elektrik direğinden çıkan kıvılcımların ekinlerin üzerine düşmesi ile başladığı kanısına'' vardı.

924 KÜÇÜKBAŞ HAYVAN TELEF OLDU

Rapora göre, Köksalan Mahallesi’nde 302 keçi, 622 koyun telefe oldu, bin 627 dekar ekili alan, 10 dekar fıstık fidanı, 2 traktör, 19 sulama tesisi, 4 elektrik trafosu, 2 mibzer, 35 güneş paneli, 1 çapa makinesi, 1 pülverizatör, 2 gübre tankı, 10 nar ağacı, 1 gübre dağıtıcı, 140 ton saman zarar gördü. Bağacık Mahallesi’nde ise 2 sulama tesisi ve 15 dekar badem fidanı, Yazçiçeği Mahallesi’nde de 42 takım sulama sistemi yandı.

Olay yeri inceleme raporu, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı ile de paylaşılacak.