Mayıs Enflasyonu Alarm Veriyor! Prof. Dr. Hakan Kara'dan Çarpıcı Analiz! Yıl Sonu Hedefi...

Nisan ayı enflasyonu TÜİK tarafından yüzde 3,37 olarak açıklandı. Ancak ENAG'a göre bu oran yüzde 5,66. İktisatçı Prof. Dr. Hakan Kara, TÜİK verilerini baz alarak, Merkez Bankası'nın yıl sonu enflasyon tahmininin yüzde 38 olmasının imkansız olduğunu vurguladı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Mayıs ayı enflasyon oranını yüzde 3,37 olarak açıkladı. Yıllık enflasyon ise yüzde 75,45 olarak belirlendi. TÜİK'e göre; Ocak enflasyonu yüzde 6,70, Şubat enflasyonu yüzde 4,53, Mart enflasyonu yüzde 3,16, Nisan enflasyonu ise yüzde 3,18 olarak kaydedildi. Beş aylık enflasyon ise yüzde 22,72 olarak hesaplandı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Dr. Fatih Karahan, 2024 için yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 38 olarak güncellediklerini açıkladı. Merkez'in tahmin aralıklarında üst bant ise yüzde 42 olarak sabit bırakıldı.

TÜİK'in Mayıs enflasyon rakamını açıklamasının ardından akademisyen Prof. Dr. Hakan Kara, Twitter hesabından yüzde 38’lik enflasyon hedefinin tutması için yılın kalanında gereken aylık enflasyon değerlerini grafikle paylaştı. Eski Merkez Bankası Başekonomisti Prof. Dr. Kara, "2024 yıl sonu resmi tahminine ulaşmanın neredeyse imkansız olduğunu" ifade etti.

Prof. Dr. Kara paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

"2024 yıl sonu resmi tahminine ulaşmanın neredeyse imkansız olduğunu gösteren grafik."