IMF ve Ukrayna Arasında 2,2 Milyar Dolarlık Kredi Anlaşması İmzalandı

IMF ve Ukrayna Arasında 2,2 Milyar Dolarlık Kredi Anlaşması İmzalandı
IMF, Ukrayna'ya yönelik kredi programının dördüncü incelemesini tamamlayarak yaklaşık 2,2 milyar dolarlık ödeme için ön anlaşma sağladı.

Uluslararası Para Fonu (IMF), Ukrayna'ya yönelik kredi programının dördüncü incelemesini tamamlarken yaklaşık 2,2 milyar dolarlık ödeme için ön anlaşmaya vardı.

AA'nın verdiği habere göre, IMF ve Ukraynalı yetkililer, toplam 15,6 milyar dolarlık 4 yıllık finansman paketinin dördüncü incelemesine ilişkin personel düzeyinde anlaştı.

Açıklamada, IMF İcra Direktörleri Kurulu'nun onayına bağlı olarak Ukrayna'nın yaklaşık 2,2 milyar dolara erişebileceği belirtildi. Makroekonomik istikrarı sürdürmek ve ekonomik reformları ilerletmek için güncellenmiş bir dizi ekonomik ve mali politika üzerinde de anlaşmaya varıldığı ifade edildi.

Ukrayna ekonomisinin 2024'ün ilk çeyreğinde dirençli büyüme göstermeye ve enflasyonla mücadeleyi sürdürmeye devam ettiği bildirilirken, açıklamada, savaş devam ettiği sürece risklerin yüksek olduğu ve yılın geri kalanına ilişkin görünümün belirsiz olduğu vurgulandı.

Kaynak:AA