Fed'e İlişkin Endişeler Emtia Piyasasını Etkiliyor: Düşüş Eğilimi Hızlanıyor

Fed'e İlişkin Endişeler Emtia Piyasasını Etkiliyor: Düşüş Eğilimi Hızlanıyor
Geçen hafta, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz indirim zamanlaması hakkındaki belirsizlikler emtia piyasasında düşüş eğilimini hızlandırdı.

Emtia piyasasında, geçen hafta ABD Merkez Bankasının (Fed) faiz indirim zamanlamasına ilişkin belirsizliklerin sürmesiyle düşüş eğilimi hızlandı.

Geçen hafta emtia piyasasında düşüş eğilimi gözlendi. Fed'in faiz indirimine yönelik belirsizlikler, emtia piyasasında aşağı yönlü bir seyir izledi.

Fed'in yayınladığı Bej Kitap raporu, genel görünümde biraz daha kötüleşme olduğunu gösterdi ve koşulların sektörlere ve bölgelere göre değiştiğini ortaya koydu.

Değerli metallerde karmaşık bir seyir izlendi. Geçen hafta ons bazında altın yüzde 0,4, paladyum yüzde 5,2 değer kaybederken, gümüş yüzde 0,1, platin yüzde 0,9 değer kazandı.

Gümüş, artan yatırımcı ilgisi ve arza ilişkin endişelerle yükseldi. Daha yavaş maden üretimi büyümesi ve güçlü endüstriyel talep, arzın talebin gerisinde kalmasına neden oldu ve bu da gümüş piyasasında açığa neden olabileceği endişelerini artırdı.

Baz metallerde ise geçen hafta fiyatlar, libre bazında bakırda yüzde 2,8, nikelde yüzde 3, kurşunda yüzde 0,8, çinkoda yüzde 2,2 azalırken, alüminyumda yüzde 0,1 arttı.

Enerji grubunda ise Brent petrolün varil fiyatı yüzde 0,1 azalırken, New York Ticaret Borsası'nda işlem gören doğal gazın fiyatı yüzde 2,4 arttı.

Tarım ürünlerinde ise Chicago Ticaret Borsası'nda fiyatlar, buğdayda yüzde 2,7, mısırda yüzde 4, soya fasulyesinde yüzde 3,5, pirinçte yüzde 3,7 azaldı. Kakaonun ton başına fiyatı ise yüzde 12,50 yükseldi.

Fed'in faiz indirimlerinin ötelenebileceği endişeleri, pamuk ve şeker fiyatlarını da etkiledi.

Kaynak:AA