Tekel bayileri kazan kaldırdı: Kâr marjı yüzde 10'dan yüzde 4.5'e düştü

Tekel bayileri kazan kaldırdı: Kâr marjı yüzde 10'dan yüzde 4.5'e düştü

Tekel bayileri sigaranın kâr marjının düşmesine isyan ediyor. Birçok tekel bayi, artan vergi yükü nedeniyle kâr marjı düşük hiçbir tütün mamülünü satmama kararı aldı.

Sigaraya ve alkole gelen astronomik zamlar tüketiciyi kaçak, kalitesiz ve dolayısıyla tehlikeli tütün ve alkol ürünlerine yönelttiği gibi tekel bayileri de isyan ettirdi. Gelen zamlar sonrası artan vergi yükü, muhasebe giderlerinin artması gibi sebeplerden ötürü kâr marjı düşen sigaraları satmama kararı alan tekel bayileri, büyük cezalarla da karşı karşıya kalıyor.

VATANDAŞ, KAÇAK VE KALİTESİZ ÜRÜNLERE YÖNELDİ

Halk TV'den Ali Isıyel'e konuşan Türkiye Tekel Bayileri Platformu Başkanı Özgür Aybaş, "Biz bu ülkede 167 bin TAPDK ruhsatlı tekel bayi ve büfe işletmecileriyiz. 3-5 ilin oda başkanları dışında kimse bu duruma karışmıyor. Oy zamanı gelince kapılarımız çalınıyor. Aidat mesajları ile sürekli taciz ediliyoruz. Kredi kartı komisyonları yüksek ve müşteri kartla sigara almak istediğinde kesinti dahil olunca sigarayı zararına satıyoruz. Fark isteyince de etik olmuyor. Metro gibi zincir toptan marketler bile biz ruhsatlı bayilerden yüzde 1 oranında komisyon kesiyor. Son 4-5 yıl içerisinde alkol ve sigaraya yüzde 100'den fazla zam geldi. Bu durum kaçak tüketimde aşırı artışa neden oldu. Her köşe başında açık tütün satan yerler ortaya çıktı. Halk bu tütünlerin önünde sıraya giriyor. Elbette sigarayı özendirmiyoruz ama sigara lüks tüketime girdi. Asgari ücrete göre orantısız rakamlar devlet bandrollü ürünleri baz alarak alkol ve sigara satışının azaldığı kanaatindeler ama yanılıyorlar çünkü tüketici kaçağa yöneldi." ifadelerini kullandı.

"TESK BAŞKANI BENDEVİ PALANDÖKEN BİZİ GÖRMEZDEN GELİYOR"

Kâr marjlarının yüzde 10'dan yüzde 4.5'e düştüğünü belirten Aybars, Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken'in de bu durumla ilgili kendilerini görmezden geldiğini söyledi. Aybars, tekel bayileri olarak TESK Genel Başkanı Palandöken'e sitem ettiklerini de sözlerine ekledi.

MAHALLE ARALARINA GİREN MARKETLER ESNAFI ZOR DURUMDA BIRAKIYOR

Gelen cezaların da tekel bayilerinin motivasyonunu düşürdüğünü belirten Başkan Aybars, "Artan baskılar ve cezalar bizi perişan etti. İlk cezayı yiyen tekel bayi, dükkanı kapatmak zorunda kalıyor. Alkol ve sigara zamları gençleri sentetik uyuşturucuya ve kimyasala itiyor. Torbacılara denetimli serbestlik sağlanıyor ama biz tekel bayilere 22.00'dan sonra 1 adet bira sattığımız için 52 bin TL ceza kesiyorlar. Fiyat puntosunun büyüklüğü nedeniyle 60 bin TL ceza yiyen tekel bayiler var. Sigara firmaları milyonlarca liralık yatırım yapıyor. Havaalanı ve AVM içindeki 'tobacco shop'lara bu minvalde ucuz sigara satan firmalar, A-101 gibi marketlerde de sigara sattırmaya başladı. Mahalle aralarına kadar giren bu marketler, esnafı daha da zor durumda bırakarak rekabet şartlarını orantısız olarak uyguluyor. Bizler de tüketici ile karşı karşıya geliyoruz" dedi.

İlgili Haberler

Kaynak:Ali Isıyel - Halk TV