Ekonomistlerin Çin Tahmini Yükseldi

Ekonomistlerin Çin Tahmini Yükseldi
Çin ekonomisi ihracat ve tüketici harcamalarındaki değişimlerle büyümeye devam ediyor. İhracatta yüzde 4,3 artış bekleniyor. Ekonomistler büyüme tahminini yüzde 5 olarak güncelledi.

Çin ekonomisi, ihracat artışı ve tüketici harcamalarındaki yavaşlamaya rağmen büyümeyi sürdürüyor. Bloomberg’in 22 ekonomistle yaptığı ankete göre, Çin ihracatının bu yıl yüzde 4,3 artması bekleniyor. Ekonomistlere göre, küresel talebin hizmetlerden mallara kayması, ticaret görünümünü olumlu etkileyecek. Çin ekonomisinin 2024’te yüzde 5 büyümesi öngörülüyor.

EKONOMİK BÜYÜME BEKLENTİLERİ

Bloomberg anketine katılan ekonomistler, Çin ekonomisinin bu yıl yüzde 5 oranında büyümesini bekliyor. İhracatın ise yüzde 4,3 artacağı öngörülüyor. Bu oran, mayıs ayında yapılan ankette öngörülen yüzde 2,8’lik artıştan daha yüksek.

"KÜRESEL TALEBİN MALLARA KAYMASI TİCARETİ ARTIRACAK"

Mizuho Securities Asia Ltd. kıdemli Çin ekonomisti Serena Zhou, küresel talebin hizmetlerden mallara kaymasıyla ticaret görünümünün iyileşeceğini belirtti. ABN Amro Bank NV kıdemli ekonomisti Arjen van Dijkhuizen, emlak sektöründen kaynaklanan sıkıntıların sürdüğünü ancak ihracatın güçlü ivmesiyle büyümenin desteklendiğini ifade etti. Van Dijkhuizen, Çin’in aşırı kapasitesinin ticaret kavgalarına katkıda bulunduğunu ve ABD ile Avrupa’nın stratejik endüstrileri koruma çabalarının dış riskleri artırdığını söyledi.

TÜKETİM ARTIRICI ÖNLEMLER GELİYOR

Man Group varlık yöneticisi Andrew Swan, Çin’in üst düzey yetkililerinin temmuz ayında yapacakları toplantıda durgun borsayı canlandırmak için tüketimi artırıcı önlemler açıklamasını bekliyor. Swan’a göre, bu adımlar ekonominin canlanmasında önemli bir rol oynayacak.